TVN24 Biznes | Moto

Szybciej na południu. Wybrano najkorzystniejszą ofertę na budowę ekspresówki

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Autostrady kontra ekspresówki
Autostrady kontra ekspresówkiTVN Turbo
wideo 2/4
TVN TurboAutostrady kontra ekspresówki

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała najkorzystniejszą ofertę w przetargu na budowę odcinka S1. Chodzi o 12-kilometrowy fragment Dankowice - Bielsko-Biała.

Drogowcy podali, że jako najkorzystniejszą, z dziewięciu złożonych, wybrano ofertę konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia o wartości 586 710 000 zł. GDDKiA zamierzała przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia 733 985 671 zł.​ "Oprócz ceny zastosowano dwa dodatkowe kryteria oceny ofert: skrócenie czasu realizacji oraz przedłużenie okresu gwarancji jakości" - czytamy w komunikacie.

Umowa z wykonawcą ma zostać podpisana w lipcu br.

W ramach inwestycji zostanie wybudowana droga ekspresowa z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach, z rezerwą pod trzeci pas (w pasie dzielącym). Powstaną dwa węzły drogowe - Stara Wieś i Suchy Potok, droga ekspresowa zostanie także wyposażona w Miejsca Obsługi Podróżnych. Budowa odcinka ma się zakończyć w 2023 roku.

S1 Dankowice - Suchy PotokGDDKiA

S1 Kosztowy - Bielsko-Biała

Powyższy przetarg dotyczy jednego z czterech odcinków, na jakie podzielono budowę drogi S1 Kosztowy - Bielsko-Biała:

- odcinek I: węzeł Kosztowy II (z węzłem) - węzeł Oświęcim (bez węzła) - 12,9 km,

- odcinek II: węzeł Oświęcim (z węzłem) - Dankowice - 15,2 km,

- odcinek III: Dankowice - węzeł Suchy Potok w Bielsku-Białej (z węzłem) - 12,0 km,

- odcinek IV: obwodnica Oświęcimia - 9,0 km.

Docelowo droga S1 będzie mieć 135 kilometrów długości i - jak wskazała GDDKiA - "stanie się ekspresowym połączeniem od granicy państwa w Zwardoniu do lotniska w Pyrzowicach i autostrady A1, ale także ważnym połączeniem międzynarodowym".

Droga S1 znajduje się bowiem w VI korytarzu Transeuropejskiej Sieci Transportowej łączącej kraje basenu Morza Bałtyckiego z krajami Europy Południowej. Przebiega w "osi drogowej Gdańsk - Brno/Bratysława - Wiedeń". Przedłużeniem drogi ekspresowej S1 na południe od granic Polski jest słowacka autostrada D3, relacji Żylina - Skalite.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości