Ekspresówka za ponad pół miliarda. Drogowcy podpisali umowę na nowy odcinek

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Autostrady kontra ekspresówkiTVN Turbo
wideo 2/5
TVN TurboAutostrady kontra ekspresówki

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na budowę odcinka S1 w województwie śląskim. Chodzi o około 12-kilometrowy fragment między Dankowicami a węzłem Suchy Potok w Bielsku-Białej. Budowa ma się zakończyć w 2023 roku.

Wykonawcą odcinka będzie konsorcjum firm Mirbud oraz Kobylarnia. "19 czerwca 2020 r. dokonano wyboru najkorzystniejszej oferty w postępowaniu przetargowym, uznając za najkorzystniejszą ofertę konsorcjum Mirbud (lider) i Kobylarnia (partner). 24 lipca 2020 r. otrzymaliśmy informację, że kontrola uprzednia postępowania przetargowego, przeprowadzona przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, nie wykazała uchybień i zakończyła się pozytywnym wynikiem" - poinformowała w komunikacie GDDKiA.

Wykonawcy zbudują m.in. dwujezdniową drogę ekspresową po dwa pasy ruchu z rezerwą pod trzeci pas (w pasie dzielącym) oraz dwa węzły drogowe: Stara Wieś i Suchy Potok.

Wartość robót wynosi 586,7 miliona złotych, a czas realizacji inwestycji to 33 miesiące od dnia podpisania umowy. Budowa ma się zakończyć w 2023 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

S1 Kosztowy - Bielsko-Biała

Powyższa umowa dotyczy jednego z czterech odcinków, na jakie podzielono budowę drogi S1 Kosztowy - Bielsko-Biała:

- odcinek I: węzeł Kosztowy II (z węzłem) - węzeł Oświęcim (bez węzła) - 12,9 km,

- odcinek II: węzeł Oświęcim (z węzłem) - Dankowice - 15,2 km,

- odcinek III: Dankowice - węzeł Suchy Potok w Bielsku-Białej (z węzłem) - 12,0 km,

- odcinek IV: obwodnica Oświęcimia - 9,0 km.

S1 Dankowice - Suchy PotokGDDKiA

Docelowo droga S1 będzie mieć 135 kilometrów długości i - jak wskazała GDDKiA - "stanie się ekspresowym połączeniem od granicy państwa w Zwardoniu do lotniska w Pyrzowicach i autostrady A1, ale także ważnym połączeniem międzynarodowym".

Droga S1 znajduje się bowiem w VI korytarzu Transeuropejskiej Sieci Transportowej łączącej kraje basenu Morza Bałtyckiego z krajami Europy Południowej. Przebiega w "osi drogowej Gdańsk - Brno/Bratysława - Wiedeń". Przedłużeniem drogi ekspresowej S1 na południe od granic Polski jest słowacka autostrada D3, relacji Żylina - Skalite.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock