Słynne brytyjskie taksówki pojadą na prąd

Moto

tx5.jpg

Producent słynnych londyńskich taksówek otworzył w środkowej Anglii nową fabrykę, w której produkować będzie pojazdy elektryczne. Będą oferowane nie tylko na rynku wewnętrznym, ale też poza granicami Wielkiej Brytanii.

London Taxi Company otworzyło nową fabrykę w pobliżu miasta Coventry. Jej uruchomienie jest istotnym elementem wartej 375 mln dolarów inwestycji. Powstawać tam będzie model TX5, który zastąpi FX4, zaprojektowany jeszcze w 1958 roku. Nowy samochód będzie mieć lekką konstrukcję wykonaną z aluminium. Taksówki będą napędzane przez system elektryczno-spalinowy, w którym silnik będzie wykorzystany jako generator. London Taxi Company zapewnia, że dzięki temu rozwiązaniu samochody będą mogły kursować przez cały dzień bez konieczności ładowania baterii.

Naszpikowana gadżetami

Nowy model "czarnej taksówki" został zaprojektowany w centrum stylistycznym Zhejiang Geely Holding w Barcelonie. W pracach tych uczestniczyło 200 inżynierów i projektantów z Wielkiej Brytanii. Taksówki będą wyposażone m.in. w bezprzewodowy dostęp do internetu, a także punkty do ładowania urządzeń mobilnych dla kierowcy i pasażerów. Sprzedaż pierwszych taksówek rozpocznie się w Wielkiej Brytanii pod koniec 2017 roku, w kolejnym trafią one na rynki w Europie. Chiński Zhejiang Geely Holding kupił London Taxi Company cztery lata temu. Dzięki tej transakcji producent taksówek uniknął bankructwa.

Zobacz: Nie tylko brytyjscy taksówkarze chcą być eko. Nowość polskich na ulicach (Wideo z 15.11.2017)

Taksówkarze chcą być eko. Nowość na ulicachTVN Turbo

Autor: jb / Źródło: PAP