Odbicie w sprzedaży aut w Rosji. Na czele krajowa marka

Autor:
mb
Źródło:
Reuters
Mieszkańcy Kijowa przed ostrzelanym przez Rosjan wieżowcem
Mieszkańcy Kijowa przed ostrzelanym przez Rosjan wieżowcem
Reuters
Reuters Mieszkańcy Kijowa przed ostrzelanym przez Rosjan wieżowcem

Sprzedaż samochodów w Rosji w maju 2023 roku wzrosła o 162,8 procent rok do roku - wynika z danych opublikowanych w poniedziałek przez agencję Autostat.

Agencja Reutera zwróciła uwagę, że rosyjski przemysł motoryzacyjny był w dużym stopniu uzależniony od inwestycji, sprzętu i części pochodzących z zagranicy. Tamtejszy sektor ucierpiał jednak z powodu zachodnich sankcji za inwazję Moskwy na Ukrainę. Sprzedaż nowych samochodów w Rosji w ubiegłym roku spadła o 59 proc., a wielu zagranicznych producentów samochodów całkowicie wycofało się z tego rynku - dodano.

Sprzedaż samochodów w Rosji

Autostat, powołując się na dane firmy konsultingowej PPK, podał, że w maju br. sprzedano 72 171 pojazdów. Dla porównania przed rokiem było to 27 458 sztuk.

Pierwsze miejsce w rankingu najpopularniejszych marek zajęła rosyjska Łada. Producent zwiększył swój udział w rynku o nieco ponad 6 punktów procentowych w porównaniu do maja ubiegłego roku.

Sześć z dziesięciu najpopularniejszych marek to chińscy producenci samochodów, tacy jak Haval, Chery i Geely, którzy wypełniają lukę pozostawioną przez zachodnie firmy - wskazała agencja Reuters.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Mikhail Gerasimov/Shutterstock

Pozostałe wiadomości