TVN24 Biznes | Moto

Ceny na stacjach paliw. Dawno nie było takiego okresu

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Ceny paliw na krajowych stacjach na początku drugiej połowy maja powinny utrzymywać się na obecnie wyznaczonych poziomach – prognozują analitycy. Jak zauważyli, od dawna nie obserwowano kilkutygodniowego okresu stabilizacji cen benzyny i oleju napędowego.

Na stacjach paliw w Polsce płacimy średnio: za litr benzyny bezołowiowej 95 - ok. 5,26 zł/l, bezołowiowej 98 - 5,56 zł/l i oleju napędowego - 5,20 zł/l. Nieznacznie niżej niż przed tygodniem ukształtowała się cena autogazu – na poziomie 2,23 zł/l, spadła o 1 gr/l.

Analitycy Biura Maklerskiego Reflex podkreślili, że od dawna nie obserwowano kilkutygodniowego okresu stabilizacji cen benzyny i oleju napędowego na stacjach. "Oczywiście lokalnie na wybranych stacjach ceny zmieniają się, ale bez większego wpływu na średni poziom cen w kraju" – wskazali.

Zdaniem analityków BM Reflex w następnym tygodniu maja powinniśmy obserwować dalszą stabilizację cen na stacjach benzynowych.

Analitycy e-petrol na kolejny majowy tydzień przewidują, że średnia cena benzyny 95 na polskich stacjach paliw powinna mieścić się w przedziale 5,22-5,33 zł za litr, a litr oleju napędowego powinien kosztować przeciętnie 5,17-5,28 zł.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ceny ropy

Jak wskazali, że w mijającym tygodniu na giełdzie naftowej w Londynie zobaczyliśmy kolejną nieudaną próbę pokonania poziomu 70 dolarów.

"Lokalne maksimum cenowe ropa Brent zanotowała na poziomie 69,90 dolara, a przed weekendem inwestorzy zaczęli realizować zyski i w piątkowe przedpołudnie baryłkę surowca można było kupić za mniej niż 67 dolarów" – czytamy w komentarzu.

ROPA (BRENT)

Zdaniem analityków wydarzeniem tygodnia na rynku naftowym były problemy firmy Colonial Pipeline, zarządzającej infrastrukturą przesyłową w USA, która po cyberataku wstrzymała dostawy paliwa na amerykańskim Wschodnim Wybrzeżu.

"Zakłócenia w logistyce spowodowały wzrost detalicznych cen, a w niektórych lokalizacjach nawet braki paliwa na stacjach. Ta sytuacja, w połączeniu z optymistycznymi prognozami popytu na ropę opublikowanymi przez OPEC i Międzynarodową Agencję Energetyczną, napędzała wzrost cen na giełdach naftowych" – wyjaśnili.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock