Wkrótce polskie stanowisko w sprawie działalności Ubera

Moto

Dlaczego trzeba zdelegalizować taksówki?TVN24 BiS
wideo 2/2

Ministerstwo Rozwoju spodziewa się, że dojdzie do uzgodnienia wspólnego stanowiska z resortem infrastruktury i budownictwa w sprawie uregulowania kwestii przewozu osób, a działalność Ubera w Polsce nie zostanie zakazana - poinformowała we wtorek wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz na antenie radia RDC.

Wiceminister Emilewicz była pytana, kiedy możliwe byłoby wprowadzenie nowych regulacji dotyczących przewozu osób.

- Ministerstwo infrastruktury chciałoby to zrobić szybko. Myślę, że utrzemy wspólne stanowisko, które nie będzie zabraniało Uberowi działalności w Polsce, bo też bez względu na to, jakie stanowisko przyjmiemy, to internet istnieje ponad granicami i aresztowanie internetu jest właściwie niemożliwe - powiedziała. - Tam, gdzie jest to możliwe, deregulujemy zawody, nie tylko zawód taksówkarza - dodała.

Protest taksówkarzy

Między innymi przeciwko Uberowi protestowali na początku czerwca taksówkarze w Warszawie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu. Protest miał zwrócić uwagę na problem nielegalnych przewoźników. Szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk pytany o protesty taksówkarzy poinformował, że w trakcie prac w Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów jest projekt ustawy, która będzie regulowała kwestię przewozu pasażerów samochodami osobowymi. Jego zdaniem projektowane przepisy wprowadzają równość wszystkich podmiotów zajmujących się przewozem pasażerskim samochodami osobowymi na terenie kraju. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na początku maja tego roku informował, że monitoruje wpływ platform internetowych kojarzących kierowców z pasażerami, takich jak Uber. Jednak dotychczasowe obserwacje nie wskazują na konieczność interwencji UOKiK zarówno w zakresie ochrony interesów konsumentów, jak i ochrony konkurencji.

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock