Gigant motoryzacyjny dogadał się z Chińczykami. Razem chcą zbudować auto przyszłości

[object Object]
Plusy i minusy aut elektrycznychtvn24bis.pl
wideo 2/3

Sojusz Renault-Nissan będzie współpracować z chińską państwową firmą Dongfeng - informuje we wtorek agencja Associated Press. Producenci będą wspólnie pracować nad samochodami elektrycznymi.

Plany Dongfeng Motor Corporation przewidują opracowanie elektrycznego samochodu na bazie wspólnej platformy SUV Renault i Nissana. Produkcja ma się rozpocząć w 2019 roku - podaje we wtorek agencja AP. Dongfeng posiada udziały we francuskim koncernie PSA Peugeot Citroen i zajmuje się montażem samochodów dla zagranicznych firm, m.in. dla Nissana i Kii. Renault i Nissan Motor działają w szerokim porozumieniu dotyczącym wymiany technologii i produkcji, w skład sojuszu wchodzi także m.in. Mitsubishi Motors.

E-auta popularne w Chinach

Sprzedaż pojazdów z napędem elektrycznym lub hybrydowym w Chinach w ubiegłym roku wzrosła do 336 tys. sztuk (w porównaniu do 159 tys. w Stanach Zjednoczonych). To 50 proc. więcej niż w 2015 roku. Chiny stanowią 40 proc. światowego rynku zbytu tego typu pojazdów, które są postrzegane jako sposób na ograniczenie miejskiego smogu. Jak podaje AP, światowi producenci samochodów inwestują coraz więcej w opracowanie pojazdów elektrycznych na rynek chiński. Jest to reakcja na rosnący popyt i nasilające się naciski ze strony chińskiego rządu. Władze w Pekinie wspierają sprzedaż samochodów tego typu subsydiami dla nabywców; w planach jest również system kwot produkcyjnych dla wytwórców pojazdów. General Motors, Ford Motor, Volkswagen i inne koncerny także planują produkcję pojazdów elektrycznych w Chinach. Należąca do grupy Volkswagen firma Audi współpracuje z Alta Devices, oddziałem chińskiej firmy Hanergy Thin Film Power Group, nad opracowaniem szklanego dachu zintegrowanego z bateriami słonecznymi. Podobne projekty realizują Nissan i Panasonic.

Autor: tol/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości