Moto

Polacy kupili tysiące nowych samochodów. Pięć najpopularniejszych modeli

Moto

Ekspert o wzroście sprzedaży samochodówTVN24 BiS
wideo 2/5

W styczniu zarejestrowano ponad 51 tysięcy sztuk nowych samochodów osobowych i lekkich dostawczych - poinformował Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. To wzrost o 0,6 procent w porównaniu do sytuacji przed rokiem. Według PZPM, najnowsze dane wskazują jednak, że rynek się stabilizuje.

Do delikatnego wzrostu w pierwszym miesiącu nowego roku przyczyniły się rejestracje samochodów dostawczych, które zanotowały zwyżkę o 9,1 procent rok do roku.

Wśród osobówek zanotowano spadek o 0,3 procent. W styczniu zarejestrowano 45 927 sztuk samochodów osobowych. To o 154 tysiące sztuk mniej niż w analogicznym miesiącu przed rokiem, a jednocześnie 537 sztuk więcej niż w grudniu.

Pierwsze rejestracje nowych samochodów osobowych i dostawczychPZPM

"Nabywcy indywidualni zarejestrowali w ostatnim miesiącu 17,2 tys. sztuk samochodów osobowych, co oznaczało spadek o 4,7 procent rok do roku. Udział tej grupy klientów wyniósł 37,3 procent. Nabywcy instytucjonalni zarejestrowali w pierwszym miesiącu 28,8 tys. samochodów, czyli o 2,4 procent więcej niż w ubiegłym roku" - czytamy w analizie PZPM, przygotowanej na podstawie wstępnych danych Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Najpopularniejsze marki

W styczniu zarejestrowano najwięcej samochodów wyprodukowanych przez Skodę - 6325 sztuk. Wyniki sprzedaży są jednak o 7,8 procent niższe niż przed rokiem.

Drugi był Volkswagen - 5326 sztuk, co oznaczało wzrost o 24,4 procent. Trzecie miejsce należało do Toyoty - 4946 sztuk, spadek o 9,9 procent. Tuż za podium sklasyfikowano zaś Opla - 3303 sztuk, spadek o 2,1 procent.

W ogólnym rankingu modeli liderem była Skoda Octavia. W styczniu zarejestrowano 2110 sztuk tych modeli. Na podium znalazły się jeszcze: Toyota Yaris (1656 sztuk) oraz Skoda Fabia (1526 sztuk), która była liderem w styczniu 2018 roku.

Pierwszą piątkę uzupełniły zaś Opel Astra (1402 sztuki) i Volkswagen Golf (1346 sztuk).

Pierwsze rejestracje nowych samochodów osobowych - ranking modeliPZPM

W grupie samochodów dostawczych do 3,5 tony liderem był Fiat. Marka osiągnęła 15,2-proc. udział w rynku. Drugi był Ford, a na trzecim miejscu znalazł się dotychczasowy lider, czyli Renault.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock