Zmiany dla właścicieli pojazdów. Będzie można zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP
Limit gotówki a używane auta
Limit gotówki a używane autaTVN Turbo
wideo 2/3
TVN TurboLimit gotówki a używane auta

Od 4 września 2022 roku zaczną obowiązywać kolejne ułatwienia dla właścicieli pojazdów. Od tego dnia nie będą już wydawane karty pojazdu i nalepki kontrolne - przypomina Ministerstwo Infrastruktury. W efekcie spadnie koszt rejestracji samochodu osobowego.

Zmiany to efekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z nią, od 4 września br. wydawanie karty pojazdu i nalepki kontrolnej nie będzie konieczne, bo - jak wskazało MI - organy rejestrujące pojazdy oraz organy kontroli ruchu drogowego mają dostęp do centralnej ewidencji pojazdów.

Rejestracja samochodu osobowego

Resort wskazał, że dzięki zmianie przepisów właściciele pojazdów oszczędzą podczas rejestracji samochodu osobowego, np. sprowadzonego z zagranicy, 94,5 zł (karta pojazdu - 75 zł, nalepka kontrolna - 18,5 zł, opłata ewidencyjna - 1 zł), a w przypadku rejestracji pojazdu wcześniej zarejestrowanego na terytorium Polski - bez zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych - 19 zł (nalepka kontrolna - 18,50 zł, opłata ewidencyjna - 0,50 zł).

Koszt zarejestrowania samochodu osobowego w obu przypadkach wyniesie 161,50 zł. Dla porównania obecnie koszt zarejestrowania samochodu osobowego wcześniej zarejestrowanego na terytorium RP, bez zachowania dotychczasowych tablic, wynosi 180,5 zł, a sprowadzonego z zagranicy - 256 zł.

Więcej zaoszczędzą osoby, które zachowają dotychczasowy numer rejestracyjny pojazdu. Pozwalają na to zmiany wprowadzone 31 stycznia br. Dzięki pozostawieniu dotychczasowego numeru rejestracyjnego nie trzeba ponosić opłaty za nowe tablice rejestracyjne.

Możliwe zachowanie tablic samochodowych

"Opłata za najczęściej wydawane tablice samochodowe to 80 zł. W takim przypadku rejestrując samochód właściciele oszczędzają 99,50 zł (tablice rejestracyjne - 80 zł, nalepka kontrolna - 18,50 zł, opłata ewidencyjna - 1 zł), a w sytuacji, gdy jest miejsce na stosowną adnotację w dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym i nie wydaje się pozwolenia czasowego oszczędzają 113,5 zł (dodatkowo 13,5 zł oraz 0,5 zł opłaty ewidencyjnej)" - wyliczyło MI.

Od 4 września br. koszt zarejestrowania samochodu osobowego przy zachowaniu tablic rejestracyjnych poprzedniego właściciela pojazdu wyniesie 81 zł, a w przypadku, gdy nie wydaje się pozwolenia czasowego - 67 zł.

Resort infrastruktury zaznaczył, że zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu jest możliwe, jeżeli był on zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz ma czytelne, utrzymane w należytym stanie tablice zgodne z obowiązującym wzorem. Możliwość zachowania tablic rejestracyjnych nie dotyczy tzw. czarnych tablic rejestracyjnych oraz białych z flagą PL - dodano.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zauważył, że dzięki tym zmianom "sukcesywnie zmniejszają się też obciążenia finansowe, które każdy właściciel ponosi przy rejestracji pojazdu". "Dotychczas wprowadziliśmy szereg ułatwień, które powodują między innymi, że nie trzeba już wymieniać dowodu rejestracyjnego, kiedy skończy się miejsce na pieczątki z badania technicznego, nie ma konieczności wożenia ze sobą dokumentu prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego, a pojazd można zarejestrować w miejscu czasowego zamieszkania" - przypomniał szef MI.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości