Zmiany dla właścicieli pojazdów. Opublikowano ustawę

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Długie kolejki do rejestracji samochodów
Długie kolejki do rejestracji samochodówTVN Turbo
wideo 2/5
TVN TurboDługie kolejki do rejestracji samochodów

Czas na rejestrację samochodu sprowadzonego z terytorium Unii Europejskiej oraz zgłoszenie zbycia albo nabycia samochodu został wydłużony z 30 do 60 dni. Ustawa w tej sprawie w czwartek została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Chodzi o ustawę o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. W czwartek po południu przepisy zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Część zmian weszła w życie już w dniu ogłoszenia. Chodzi o zmiany dla właścicieli pojazdów.

ZOBACZ USTAWĘ

Zmiany dla właścicieli pojazdów

Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym właściciel pojazdu zarejestrowanego ma obowiązek zawiadomić starostę w terminie nieprzekraczającym 30 dni o nabyciu lub zbyciu pojazdu oraz zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.

Ponadto właściciel pojazdu, niebędącego nowym pojazdem, sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej jest obowiązany zarejestrować pojazd na terytorium Polski w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia.

Od czwartku powyższe terminy wydłużono z 30 do 60 dni. To nie pierwsza taka sytuacja. Poprzednie wydłużenie tych terminów ustawą covidową obowiązywało od 1 marca 2020 roku do 31 grudnia 2020 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Przedstawiciele Unii Metropolii Polskich wskazywali wcześniej, że przedłużający się stan epidemii wpływa na wydłużenie czasu obsługi mieszkańców przez miejskie (powiatowe) wydziały rejestrujące pojazdy. "To utrudnia też realizację przez właścicieli pojazdów ustawowych obowiązków związanych ze zgłaszaniem zbycia, czy nabycia auta. A to wiąże się z negatywnymi dla nich konsekwencjami" – mogliśmy przeczytać w komunikacie.

Za brak realizacji obowiązku w terminie, właścicielowi pojazdu grozi kara od 200 do nawet 1000 zł.

Powyższa ustawa przewiduje również wydłużenie terminu realizacji vouchera turystycznego, obniżenie czynszów w galeriach handlowych oraz wsparcie dla sklepików szkolnych.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości