Moto

Prawidłowo zapięte pasy, dobrze zamontowany fotelik. Podpowiadamy, jakich błędów uniknąć wioząc dziecko

Moto

[object Object]
Przejazd dziecka w foteliku z problemami. Jakich błędów mogą uniknąć rodzice?TVN Turbo
wideo 2/8

Zanim dzieci usiądą w szkolnych ławkach powinny również bezpiecznie usiąść w samochodowym foteliku. W sprawdzonych przez ekspertów autach trudno było jednak spotkać prawidłowo przewożone dzieci. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Eksperci z portalu fotelik.info razem z dziennikarzami TVN Turbo sprawdzili, jak rodzice przewożą dzieci w swoich samochodach. Pod uwagę brano między innymi to, jak dzieci są przypięte pasami, gdy siedzą w fotelikach.

Mnóstwo błędów

- Przynajmniej wiadomo, jak dziecko jest zapięte. Ja na przykład nie wiedziałam, że mam źle dziecko zapięte w małym foteliku - powiedziała jedna ze skontrolowanych kierowców, Kinga Ludwińska. - Dziecko też się samo zapina przy takich krótkich przejazdach. Trzeba zwracać uwagę. Myślę, że to jest ten główny element, że dziecko samo się zapina i rodzice nie zawsze poprawiają te wszystkie aspekty - powiedział natomiast Justyn Łojko, tata Julka. Błędów jest niestety mnóstwo. Rodzice najczęściej nieprawidłowo prowadzą pasy po fotelikach. Zbyt często sięgają też po najtańszy, nieatestowany sprzęt. - Kupują po prostu z półki. Wsadzają fotelik, który nawet jeżeli jest dobry, to nie pasuje w ogóle do samochodu i dziecka - powiedział Grzegorz Kleszcz z portalu fotelik.info. Według statystyk montaż fotelika przysparza rodzicom wielu problemów. - Od 80 do 90 procent fotelików jest nieprawidłowo zamontowanych - podał biomechanik zderzeń Paweł Kurpiewski. Warto pamiętać o wysokości zagłówka fotelika, przy jego wysuwaniu trzeba czasem całkowicie wyjąć ten samochodowy. Przy zapinaniu pasa należy natomiast kierować się kilkoma zasadami. - (Pas należy przeciągnąć - przyp.red) płasko po wierzchu ud, mocno naciągnięty, przez środek mostka i z dala od skraju ramienia przez prowadnicę, bez żadnych skręceń - tłumaczył ekspert fotelik.info.

Autor: red / Źródło: TVN Turbo

Pozostałe wiadomości