TVN24 Biznes | Moto

Duże zmiany dla kierowców od czerwca. Jest decyzja prezydenta

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP
Rafał Weber o zmianach dla kierowcówTVN24
wideo 2/5
TVN24Rafał Weber o zmianach dla kierowców

Zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejścia, ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia oraz zakaz tak zwanej jazdy na zderzaku - przewiduje podpisana przez prezydenta nowelizacja Prawa o ruchu drogowym. Nowe przepisy wejdą w życie 1 czerwca tego roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

O podpisaniu ustawy poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta. Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą w piątek. Nowela zakłada, że piesi będą mieli pierwszeństwo także przed wejściem na pasy. "Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście" - napisano w ustawie.

Jak dodano, pieszy już znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem, a z kolei pieszy dopiero na nie wchodzący ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem za wyjątkiem tramwaju.

W nowelizacji przepisów zawarto zapis, zgodnie z którym podczas wchodzenia czy przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również na pasach, pieszy nie będzie mógł korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego "w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych".

Większa ochrona pieszegogov.pl

Zmiany wprowadzają także zakaz jazdy zbyt blisko następnego samochodu na autostradach i drogach ekspresowych, popularnie nazywanej jazdą na zderzaku. Odstęp między pojazdami ma być nie mniejszy niż połowa prędkości, z jaką porusza się dany pojazd. Oznacza to, że kierowca jadący z prędkością 100 km/h powinien jechać w odległości 50 metrów za pojazdem przed nim. Wyjątkiem ma być manewr wyprzedzania.

gov.pl

Nowe przepisy ujednolicają także dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym, obniżając ją do 50 km/h bez względu na porę doby. Obecnie w godzinach nocnych (godz. 23-5) dopuszczalną prędkością maksymalną jest 60 km/h.

Jak wskazywali autorzy projektu, różnica prędkości między 50 a 60 km/h ma istotne znaczenie w kontekście długości drogi hamowania pojazdu oraz potencjalnych skutków zdarzeń drogowych.

gov.pl

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym wejdzie w życie 1 czerwca 2021 roku.

Autor:mb/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock