Zielone litery na białym tle. Od dziś nowe tablice rejestracyjne

Moto

Opozycja o nowym obowiązku ws. rejestracji pojazdówtvn24
wideo 2/3

Dziś wchodzą w życie zmiany w prawie o ruchu drogowym, wprowadzające nową formę rejestracji pojazdów - profesjonalną rejestrację.

Profesjonalna rejestracja pojazdów ma umożliwić legalne wykonywanie jazd testowych pojazdami. Będzie można wykorzystać jeden numeru rejestracyjny dla wielu pojazdów, bez konieczności każdorazowej czasowej rejestracji pojazdu i wizyty w urzędzie.

Litery i cyfry na nowych tablicach są w kolorze zielonym na białym tle.

Mniej obowiązków dla firm

Zmiany w przepisach mają uprościć działalność firm, zwolnić je z części obowiązków administracyjnych. Dokumentem zaświadczającym o dopuszczeniu do jazdy testowej pojazdu samochodowego, motoroweru, ciągnika rolniczego lub przyczepy będzie profesjonalny dowód rejestracyjny wraz z zalegalizowanymi profesjonalnymi tablicami rejestracyjnymi.

Litery i cyfry na nowych tablicach będą w kolorze zielonym na białym tleMinisterstwo Infrastruktury

Profesjonalnym dowodem rejestracyjnym i profesjonalnymi tablicami rejestracyjnymi będą mogli posługiwać się przedsiębiorcy z siedzibą lub oddziałem w Polsce, zajmujący się produkcją, dystrybucją lub badaniami pojazdów, a także jednostki uprawnione, np. Instytut Transportu Samochodowego lub jednostki badawcze producentów.

Organem dokonującym profesjonalnej rejestracji pojazdów będzie starosta. Decyzję o wydaniu blankietu i tablic rejestracyjnych podejmie po wniesieniu przez podmiot uprawniony opłaty administracyjnej i ewidencyjnej. Taka rejestracja będzie obowiązywała przez rok.

Blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego będzie wypełniany przez starostę oraz podmiot uprawnionyMinisterstwo Infrastruktury

Opłaty

Uprawnione podmioty, oprócz producentów, będą mogły zamówić nie więcej niż 100 blankietów. Opłata za wydanie decyzji wyniesie 100 zł, a za blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego – 10 zł. Pojazd zarejestrowany na nowych zasadach będzie mógł być prowadzony przez podmiot uprawniony lub jego pracownika, kierowcę zatrudnionego przez producenta na podstawie umowy cywilno-prawnej, a także przez klienta - osobę zainteresowaną zakupem pojazdu, ale w obecności podmiotu uprawnionego albo jego pracownika.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock