Branża moto rośnie jak na drożdżach. "To najwyższa wartość w historii"

Moto

Morawiecki o przyszłości polskiej motoryzacjitvn24
wideo 2/7

Produkcja sprzedana branży motoryzacyjnej - pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - od stycznia do końca czerwca tego roku wzrosła o 7,5 proc. do 77,44 mld zł - poinformowała firma analityczna Automotive Suppliers.

"To najwyższa wartość w historii dla tej grupy. W ciągu pięciu lat produkcja sprzedana przemysłu motoryzacyjnego wzrosła o 40,4 proc." - napisano w raporcie spółki.

Producenci części i akcesoriów

W grupie firm średnich i dużych (powyżej 49 osób) większość przychodów generowali producenci części i akcesoriów. Produkcja sprzedana wytwórców tego typu produktów motoryzacyjnych osiągnęła także rekordową wartość dla pierwszego półrocza - 43,48 mld zł (wzrost o 9,5 proc.). W ciągu pięciu lat sprzedaż producentów części i akcesoriów wzrosła o połowę (51 proc.).

Jak informuje portal, po pierwszym półroczu 2017 r. na producentów części i akcesoriów przypadło 57,4 proc. całości przychodów, 39,6 proc. na producentów pojazdów, a 3 proc. na producentów przyczep i naczep.

"Warto zaznaczyć, że produkcja sprzedana producentów części i akcesoriów rośnie szybciej niż producentów pojazdów. Przekłada się to na rosnący udział tej grupy. W ciągu pięciu lat udział producentów komponentów w produkcji sprzedanej wzrósł z 53,7 proc. do 57,4 proc." - powiedział cytowany w raporcie Rafał Orłowski, partner w Automotive Suppliers.

Zatrudnienie

Po pierwszym półroczu 2017 roku w zakładach produkcyjnych pojazdów, przyczep i naczep oraz części i akcesoriów, zatrudniających więcej niż dziewięć osób, przeciętne zatrudnienie wyniosło 192,6 tys. osób, czyli o 14,2 tys. więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. To najwyższy poziom przeciętnego zatrudnienia w historii przemysłu motoryzacyjnego kraju.

Spółka podtrzymała też swoją prognozę eksportu przemysłu motoryzacyjnego z Polski w tym roku. Ma ona przekroczyć rekordową wartość 26 mld euro, czyli o 3 mld więcej niż przed rokiem.

W pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku eksport przemysłu motoryzacyjnego z Polski osiągnął poziom 13,2 mld euro, o 9,51 proc. więcej (1,14 mld euro) niż rok wcześniej. To najwyższy wynik dla tego okresu roku w dotychczasowej historii sektora.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe