Znana fabryka stworzy napęd do polskiego auta elektrycznego. Ma być "najlepszy na świecie"

Moto

Premiera innowacyjnego napędu w PoznaniuTVN24 BiS
wideo 2/2

Polski Fundusz Rozwoju zainwestuje 40 milionów złotych w realizację nowej strategii rozwoju spółki H.Cegielski-Poznań. Umowę podpisano w piątek w Poznaniu, gdzie odbyła się również polska premiera innowacyjnego napędu elektrycznego z elektrycznym 5-fazowym, indukcyjnym silnikiem. Napęd, do przygotowywanego wraz z Ursusem pojazdu, ma być gotowy do produkcji jeszcze w tym roku.

Dzięki inwestycji Cegielski będzie mógł dostosować park maszynowy do produkcji nowoczesnych napędów elektrycznych dla samochodów elektrycznych i produktów dla sektora energetycznego. Inwestycja ma też zwiększyć atrakcyjność spółki w relacjach z potencjalnymi, strategicznymi partnerami biznesowymi.

Inwestycja w rozwój

Umowa została podpisana między spółką, resortem rozwoju reprezentowanym przez wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego, oraz Polskim Funduszem Rozwoju. - Ministerstwo rozwoju przeznaczyło 40 milionów złotych w ramach Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju na rozwój, na badania, na rozwój produkcyjny innowacyjnych produktów Cegielskiego. To jest moment zwrotny, mam nadzieję, że Cegielski stanie się na powrót zakładem pełnym polskiej myśli inżynierskiej i że za parę lat będzie można powiedzieć, że jest on bardzo ważnym elementem produkcji w wielu obszarach przemysłowych w Polsce - powiedział wicepremier Morawiecki. Inwestycja będzie miała formę obligacji zamiennych na akcje. Jak podkreślił prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, przedsięwzięcie wpisuje się w strategię funduszu, polegającą na inwestowaniu "w perspektywiczne spółki branży przemysłowej, stawiające na rozwój w oparciu o innowacyjne projekty". Prezes Cegielskiego Wojciech Więcławek powiedział, że pozyskane środki pomogą gruntownie zmodernizować spółkę.

- Firma była przez całe lata parcelowana i rozkradana. Dziś musimy wdrażać nowe produkty, w związku z tym te pieniądze to środki na modernizację parku maszynowego i spowodowanie, by cały HCP stał się nowoczesnym zakładem - wyjaśnił.

Premiera napędu elektrycznego

W siedzibie spółki odbyła się polska premiera innowacyjnego napędu elektrycznego z elektrycznym 5-fazowym, indukcyjnym silnikiem. Silnik, element polskiego samochodu elektrycznego, był prezentowany podczas targów Hannover Messe 2017. W poniedziałek w czasie targów podpisano umowę ws. kooperacji zakładów H.Cegielski-Poznań i Ursus przy opracowywaniu polskiego samochodu elektrycznego. Cegielski ma opracować i wdrożyć innowacyjny napęd elektryczny dla pojazdów produkowanych przez Ursusa. Budowa pojazdów o napędzie elektrycznym jest wpisana w rządową Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Wojciech Więcławek ocenił, że napęd, do przygotowywanego wraz z Ursusem pojazdu, będzie gotowy jeszcze w tym roku.

- Wdrażamy do seryjnej produkcji najlepszy na świecie napęd elektryczny z pięciofazowym, indukcyjnym silnikiem. Ta technologia była w Polsce, tylko dotąd nie była w stanie skutecznie przebić się przez duże organizacje – na nasze szczęście - powiedział.

Jego zdaniem rozpoczyna się "nowa era w dziejach Cegielskiego".

Historia Cegielskiego

Grupa H.Cegielski-Poznań istnieje na rynku od ponad 170 lat. W przeszłości w Poznaniu produkowano parowozy i tabor kolejowy. Zakłady Cegielskiego były producentem dwusuwowych silników okrętowych oraz silników do napędu zespołów prądotwórczych, lokomotyw i małych statków. Silniki produkowane w Poznaniu trafiały do klientów z całego świata.

Obecnie głównymi produktami, wytwarzanymi w halach są produkty kooperacyjne, w tym ramy, misy olejowe oraz korpusy przekładni, dmuchawy oraz części zamienne do silników i dmuchaw. Firma świadczy również usługi serwisowe. Polski Fundusz Rozwoju to grupa finansowa, oferująca instrumenty służące rozwojowi przedsiębiorstw, samorządów oraz osób prywatnych, inwestująca w zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy kraju

Autor: tol/ms / Źródło: PAP