Stare auta lądują w Polsce. Zapał kierowców do sprowadzania wiekowych samochodów nie słabnie

Moto

Wynajem samochodu na wakacje. Na co uważać?TVN24 BiS
wideo 2/4

Blisko 382 tysiące - tyle używanych aut sprowadzono do Polski w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku. To o 9 procent więcej niż rok wcześniej. Co drugi importowany samochód miał więcej niż 10 lat.

W ciągu pięciu pierwszych miesięcy tego roku sprowadzono do Polski 381 tys. 895 używanych samochodów osobowych. To o 9 proc. więcej niż rok wcześniej w tym samym czasie, kiedy to sprowadzono do kraju 350 tys. 399 używanych osobówek - poinformował Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM).

Coraz więcej

PZPM poinformował też, że w samym maju import używanych aut wzrósł o 3,9 proc. w porównaniu do maja roku 2017, kiedy sprowadzono do kraju 77 tys. 130 osobówek. Z danych PZPM wynika ponadto, że spośród importowanych aut w tym roku największy udział, bo 55,6 proc., miały samochody w wieku przekraczającym 10 lat.

W całym ubiegłym roku udział importowanych samochodów starszych niż 10 lat wynosił 53,3 proc. PZPM poinformował, że od stycznia do końca maja tego roku udział samochodów w wieku od 4 do 10 lat wyniósł 34,9 proc., a najmniej, bo 9,6 proc., stanowiły samochody w wieku do lat 4.

Jakie marki?

Spośród samochodowych marek najczęściej rejestrowano używane importowane volkswageny. Na drugim miejscu były ople, a na kolejnych - audi i fordy.

Pierwsze rejestracje używanych samochodów osobowych w 2018r - sturktura wiekupzpm.org.pl

Autor: msz//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock