Moto

Rewolucja w drogówce przyspiesza. Rząd zajmie się zmianami w mandatach

Moto

[object Object]
Mandat zapłacisz kartą TVN Turbo
wideo 2/4

Możliwość płacenia za mandat kartą płatniczą zakłada projekt noweli Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, którym we wtorek zająć ma się Rada Ministrów. Nowe przepisy pozwolą między innymi cudzoziemcom płacić za mandat kartą.

Obecnie przepisy przewidują trzy rodzaje mandatów: kredytowany, zaoczny i gotówkowy. Na osoby stale zamieszkujące w Polsce nakładane są dwa pierwsze, co skutkuje tym, że za każdym razem muszą dokonać wpłaty na wskazany rachunek bankowy. Często wiąże się to z koniecznością opłaty na poczcie. Mandat gotówkowy, uiszczany bezpośrednio funkcjonariuszowi, odnosi się jedynie do cudzoziemców.

Opłata za mandat

Jak wskazuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, przygotowywane zmiany będą miały szczególne znaczenie właśnie dla nich. Obecnie policjanci nakładając mandat na sprawców przebywających jedynie czasowo w Polsce, muszą dowozić ich do najbliższego bankomatu. "W wielu miejscowościach istnieje możliwość uzyskania z bankomatu polskich pieniędzy, jednakże wiąże się to z koniecznością zapewnienia sprawcy, lub innej osobie dysponującej kartą, możliwości dotarcia do tego bankomatu" - podkreślono w uzasadnieniu projektu. Jak wskazano, policjanci niejednokrotnie spotykają się z sytuacją, w której cudzoziemiec nie ma możliwości zapłacenia mandatu, bo nie ma polskiej waluty. "Zazwyczaj osoby te są gotowe uiścić nałożoną grzywnę właśnie przy użyciu karty płatniczej" - wskazano w uzasadnieniu.

Policjant z terminalem

Policja zostanie bezpłatnie wyposażona w terminale płatnicze w oparciu o porozumienie zawarte pomiędzy Ministrem Rozwoju i Finansów a Krajową Izbą Obrachunkową, dotyczące realizacji programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej. W "Ocenie Skutków Regulacji" podano, że koszt zakupu jednego terminalu to około 800 zł. Początkowo terminali płatniczych ma być około 2 tysiące. To mniej więcej tyle, co dzienna liczba patroli drogówki.

"Dalsze doposażenie policji będzie prowadzone sukcesywnie, stosownie do zdiagnozowanego zapotrzebowania" - wskazano w OSR. Z danych podanych w OSR wynika, że rozwiązanie będzie dotyczyć m.in. około 60 tysięcy policjantów i 700 inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego. Projekt zakłada, że nowela wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia.

Płacenie kartą

W piątek minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak zapowiadał, że nowelizacja zostanie uchwalona prawdopodobnie jeszcze przed wakacjami.

- Jest to bardzo prawdopodobne, że ten proces legislacyjny może skończyć się jeszcze w okresie przed przerwą wakacyjną, chociaż oczywiście to zależy od Sejmu RP - mówił Błaszczak. W jego ocenie możliwość płacenia za mandat kartą płatniczą to rozwiązanie jak najbardziej uzasadnione.

- Chodzi chociażby o to, że bardzo wielu obcokrajowców, dziś w przypadku złamania przepisów ruchu drogowego, ma problem dotyczący opłaty. Również coraz bardziej powszechne są rozliczenia bezgotówkowe w Polsce. W związku z tym jak najbardziej w naszym przekonaniu ten projekt jest uzasadniony - przekonywał Błaszczak. Komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk zapewnił, że policja zrobi wszystko, by system został do końca roku wdrożony w całym kraju. Zadeklarował, że gdy tylko policja otrzyma pierwszą partię terminali płatniczych do testowania, "natychmiast" rozpoczną się szkolenia funkcjonariuszy z ich obsługi.

- To ważne, bo sami funkcjonariusze bardzo często artykułowali potrzebę dysponowania takimi terminalami. To mocno też uprości kwestie postępowania i nakładania grzywien w drodze mandatu karnego - powiedział w piątek Szymczyk. Jak wynika z uzasadnienia projektu, w 2015 r. policjanci wystawili ponad 5,5 mln mandatów. Według MSWiA zmiany mogą "w istotny sposób" zwiększyć ich ściągalność.

Autor: mb/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Policja

Pozostałe wiadomości