Polacy chcą budować najnowocześniejsze autobusy w świecie. Na prąd

Moto

Supersilniki z Polski dla elektrycznych autobsówTVN Turbo
wideo 2/8

Pierwsze polskie autobusy bezemisyjne mogą powstać na przełomie 2018 i 2019 roku i mają szanse być najnowocześniejszymi w świecie - powiedział podczas Hannover Messe 2017 zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Aleksander Nawrat.

- Myślę, że w najbliższych tygodniach ogłosimy wspólnie z miastami zamówienie na autobusy nowej generacji. Dziś jeszcze nie istnieją, ale mamy nadzieję, że na przełomie 2018 i 2019 roku powstaną i będą to najnowsze rozwiązania na świecie - podkreśla Nawrat.

Wicedyrektor ocenia, że na targach przemysłowych w Hanowerze jedne z ciekawszych prezentowanych rozwiązań przedstawiły Ekoenergetyka i Solaris, beneficjenci NCBR. - Prezentują rozwiązania w zakresie elektromobilności. To jest jeden z naszych sztandarowych programów, które teraz bardzo mocno promujemy, a dotyczący bezemisyjnego transportu publicznego - zauważa.

- W Polsce, jako Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, finansowaliśmy bardzo dużo projektów w zakresie elektromobilności i możemy się pochwalić tym, że możemy poskładać całkowicie innowacyjny transport w oparciu o polskie komponenty - dodaje.

Solaris Bus & Coach SA to producent autobusów, w tym autobusów elektrycznych. Ekoenergetyka-Polska zajmuje się zaś infrastrukturą ładowania dla autobusów i samochodów elektrycznych.

Na Hannover Messe 2017 prototypy polskich elektrobusów zaprezentowały Solaris i Ursus. Ekoenergetyka demonstrowała swoje urządzenia do ładowania pojazdów.

Hannover Messe to największe targi przemysłowe świata. Polska w 2017 roku jest krajem partnerskim i promuje się hasłem "Smart means Poland". W imprezie uczestniczy 6,5 tys. wystawców z około 70 państw, w tym ponad 200 przedsiębiorstw z Polski. Piątek jest ostatnim dniem targów.

Autor: gry / Źródło: PAP