Nawet 3,5 tys. funtów dla kierowcy. Tak burmistrz chce się pozbyć starych diesli

Moto

ShutterstockWedług rządowych szacunków zanieczyszczenie powietrza powoduje każdego roku w Wielkiej Brytanii 50 tys. przedwczesnych zgonów

Nawet 3,5 tys. funtów - tyle według burmistrza Londynu Sadiqa Khana powinni otrzymać kierowcy samochodów z silnikiem Diesla. Miałoby to ich przekonać do zezłomowania swoich aut i zastąpienia ich bardziej ekologicznymi pojazdami - donosi "The Guardian".

Dwutlenek azotu, emitowany przez pojazdy z wysokoprężnym silnikiem, jest kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do zanieczyszczenia powietrza w brytyjskiej stolicy. Khan wezwał więc rząd do wprowadzenia programu złomowania, który kosztowałby 500 mln funtów. Oferowałby on zachęty dla gospodarstw domowych o niskich dochodach i przedsiębiorstw do pozbycia się starszych samochodów.

Londyn bez wyboru

Zgodnie z propozycją Khana, kierowcy vanów w Londynie, mieliby dostać 3,5 tys. funtów, a gospodarstwa domowe o niskich dochodach - 2 tys. funtów. Środki te miałyby zachęcić do kupna nowszych samochodów. Burmistrz poinformował, że przedstawił swoje propozycje właściwym ministrom, w tym Kanclerzowi Skarbu w rządzie Theresy May Philipowi Hammondowi. Burmistrz chciałby również, aby przeprojektować podatek samochodowy w ten sposób, aby nie dawałby już kierowcom motywacji do kupowania samochodów z silnikiem Diesla.

- Toksyczne powietrze nie pozostawia nam już innego wyboru, jak pozbyć się z miasta najbardziej zanieczyszczających powietrze samochodów z silnikami wysokoprężnymi. To szokujące, że prawie połowa sprzedaży nowych samochodów w Wielkiej Brytanii stanowią te z silnikami Diesla, a krajowy system akcyzy nadal motywuje kierowców do zakupu takich aut. Wzywam rząd do niezwłocznego dokonania przeglądu tej polityki - powiedział Khan.

Brytyjski smog

Według rządowych szacunków zanieczyszczenie powietrza powoduje każdego roku w Wielkiej Brytanii 50 tys. przedwczesnych zgonów i generuje 27,5 mld funtów kosztów. Dotychczasowa polityka, w tym podatek od środków transportu, zachęcała kierowców do wybierania samochodów z silnikiem Diesla, ponieważ dwutlenek węgla, emitowany przez auta z silnikami benzynowymi został uznany za najbardziej niebezpieczny z powodu jego wpływu na globalne ocieplenie.

Ekolodzy piszą skargę do KE. Walka ze smogiem może Polskę kosztować miliony:

Autor: tol/ms / Źródło: The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock