TVN24 Biznes | Moto

Rząd planuje zlikwidować opłaty ewidencyjne

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Wiceminister infrastruktury Rafał Weber o zmianach w badaniach technicznych aut
Wiceminister infrastruktury Rafał Weber o zmianach w badaniach technicznych autTVN24
wideo 2/5
TVN24Wiceminister infrastruktury Rafał Weber o zmianach w badaniach technicznych aut

Rząd planuje zlikwidować opłaty ewidencyjne uiszczane przez obywateli i przedsiębiorców między innymi w związku z rejestracją pojazdów. Tak wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Opłata ewidencyjna wynosi 0,50 złotego lub 1 złoty.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów w środę zamieszczono informacje dotyczące projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. "W ramach analizy uwzględniono wnioski wpływające od przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów oraz środowisk samorządowych" - wskazano.

Organem odpowiedzialnym za przygotowanie propozycji jest Ministerstwo Cyfryzacji. Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to przełom trzeciego i czwartego kwartału tego roku.

Likwidacja opłat ewidencyjnych

Z założeń do projektu wynika, zniesione mają zostać opłaty ewidencyjne ponoszone przez obywateli i przedsiębiorców w związku z rejestracją pojazdów, nabywaniem uprawnień do kierowania pojazdami, poddaniem pojazdu wymaganym badaniom technicznym.

"Projekt obejmie także zniesienie opłat ewidencyjnych za wpis przedsiębiorcy do rejestru działalności regulowanej lub ewidencji – wskazanych w art. 138a ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, które aktualnie nie są jeszcze pobierane" - wskazano.

Zgodnie z zapowiedziami nie będzie również pobierana opłata ewidencyjna za wydanie karty parkingowej. Opłaty ewidencyjne stanowią przychód Funduszu - Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców.

W związku z proponowanymi zmianami, podmioty zobowiązane obecnie do pobierania opłaty ewidencyjnej – starosta, marszałek, wojewoda, przedsiębiorcy prowadzący stacje kontroli pojazdów – nie będą musiały składać miesięcznych sprawozdań z pobranych i przekazanych opłat ewidencyjnych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości