Kierowco, zapłacisz więcej. Podwyżki na autostradzie A2


Złe informacje dla kierowców. Od 1 marca spółka Autostrada Wielkopolska podnosi ceny za przejazd autostradą A2 na odcinku Nowy Tomyśl - Konin - dowiedziało się tvn24bis.pl.

Zmiany dotyczą 150-kilometrowego odcinka i obejmą samochody kat. 1 (samochody osobowe i motocykle) i kat. 5 (pojazdy ponadnormatywne). Podwyżka wejdzie w życie 1 marca od godz. 6.00.

Stawki opłat dla kierowców samochodów ciężarowych pozostaną bez zmian.

Wzrost cen

Obowiązująca od tego dnia stawka za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem, będzie wynosić 19 zł brutto, czyli o 1 zł więcej niż dotychczas.

Oznacza to wzrost stawki o ok. 0,02 zł za kilometr.

"Podwyżka opłat wynika z faktu, że A2 między Nowym Tomyślem a Koninem jest jedynym odcinkiem autostrady A2, który w pełni finansuje i utrzymuje się z pobieranych od kierowców opłat. W przeciwieństwie do autostrad publicznych, na których opłaty wnoszone przez kierowców pokrywają mniej niż 40 proc. samych kosztów utrzymania, odcinek A2 Nowy Tomyśl - Konin nie jest dotowany z budżetu, ani zwolniony z podatku VAT. Konieczność spłaty zobowiązań, a także realizacji inwestycji związanych z utrzymaniem i rozbudową autostrady wymusza wprowadzenie podwyżek, aby pokryć realne koszty funkcjonowania autostrady" - tłumaczy w komunikacie przesłanym tvn24bis.pl Zofia Kwiatkowska, rzecznik prasowy AW SA.

Jak czytamy, stawki za przejazd autostradą na tym odcinku są ustalane w oparciu o obowiązującą umowę koncesyjną, wieloletni plan finansowy oraz prognozy ruchu.

Zobacz ile zapłacisz na autostradach w Europie. Materiał TVN24 BiS (08.08.2016):

Samochodem po Europie. Zobacz ile zapłacisz na autostradach
Samochodem po Europie. Zobacz ile zapłacisz na autostradachTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości