OC mocno bije po kieszeniach. Oto kierowcy, którzy płacą najwięcej

TVN24 Biznes

Wysokie stawki za ubezpieczenie OCTVN Turbo
wideo 2/2

Kto chce jeździć, musi płacić - taka zasada od lat obowiązuje wszystkich właścicieli aut. Ale od lat, najwięcej za OC muszą płacić najmłodsi, czyli kierowcy w wieku od 18 do 24 lat. Materiał programu "Raport" w TVN Turbo.

Jak w wynika z analizy danych ponad 900 tysięcy ubezpieczeń, kierowca w wieku 18 lat, musi zapłacić za ubezpieczenie OC średnio 3 tys. zł. Gdyby ten sam kierowca chciał wykupić AC to musi dołożyć ponad 3 tys zł. Razem wychodzi prawie 6,3 tys. zł.

Najwięcej wypadków

Młodzi płacą dużo, bo zdaniem ubezpieczycieli, co roku powodują najwięcej wypadków. W ub. roku było to ponad 5,8 tys. wypadków.

- Co piąty wypadek spowodowany przez prowadzącego samochód jest spowodowany przez kierowcę w wieku od 18 do 24 lat. Jeżeli cofniemy się do lat wcześniejszych to ten odsetek zawsze jest znaczący, zawsze jest dwucyfrowy - mówi Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Sposobem na obniżenie stawki ubezpieczenia może być dopisanie młodego człowieka jako współwłaściciela samochodu. Wówczas stawka będzie niższa o ponad połowę.

Tak wyglądają średnie ceny ubezpieczenia OC i AC w zależności od wieku:

Średnie ceny ubezpieczenia OC i AC w zależności od wiekuTVN Turbo

Autor: tol/gry / Źródło: TVN Turbo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/TVN Turbo