Mandat, zatrzymany dowód za światła. Pięć rzeczy, o których kierowca musi pamiętać

Moto

Pięć rzeczy, o których powinieneś wiedzieć jeżdżąc autem
wideo 2/3

Czy trzeba ubezpieczyć samochód, gdy z niego nie korzystamy? Jakie światła należy włączyć, wjeżdżając do tunelu? Jak duże musi być dziecko, aby nie podróżowało w foteliku? Oto pięć rzeczy, o których powinieneś wiedzieć, jeżdżąc autem.

1. Nieużywany samochód też musi mieć OC. Nawet jeśli Twoje auto jest nieużywane lub niesprawne, ale nie zostało wyrejestrowano, to masz obowiązek wykupienia polisy OC. Każdy zarejestrowany w Polsce samochód musi być ubezpieczony. Jeśli tego obowiązku nie dopełnisz, narażasz się na karę. 2. Wjeżdżając do tunelu, musisz zapalić światła mijania. Dzienne nie wystarczą. Światła mijania muszą być zapalone również podczas deszczu. Jeśli tego nie zrobisz, grozi ci mandat.

3. Do LED-owych świateł dziennych musisz kupić żarówki z homologacją. Jeśli policja zatrzyma pojazd z żarówkami bez homologacji i certyfikatu (litery RL), może zatrzymać dowód rejestracyjny.

4. Twoje dziecko nie musi jeździć w foteliku, jeśli przekroczyło 150 cm wzrostu. Kryterium wieku zniknęło. Oznacza to jednak, że 12-latki (i starsze dzieci) poniżej 150 cm wzrostu nadal muszą jeździć w foteliku lub urządzeniu przytrzymującym.

5. Wożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy w foteliku na przednim siedzeniu samochodu jest dozwolone jedynie przy wyłączonej poduszce powietrznej.

Autor: db/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24bis.pl