Obowiązkowa apteczka w aucie. Jest propozycja zmiany przepisów

Autor:
jr/dap
Źródło:
PAP
Minister Anna Moskwa: Polska głosowała przeciw zakazowi sprzedaży nowych samochodów spalinowych po 2035 r.
Minister Anna Moskwa: Polska głosowała przeciw zakazowi sprzedaży nowych samochodów spalinowych po 2035 r.TVN24
wideo 2/4
TVN24Minister Anna Moskwa: Polska głosowała przeciw zakazowi sprzedaży nowych samochodów spalinowych po 2035 r.

Apteczka jako element obowiązkowego wyposażenia nowych samochodów sprzedawanych przez dealerów - to jedna z propozycji poprawek do ustawy o systemach homologacji pojazdów. Dokumentem zajmuje się obecnie senacka Komisja Infrastruktury.

Ustawa o systemach homologacji pojazdów oraz ich wyposażenia dostosowuje polskie prawo do prawodawstwa unijnego. Określa zasady wyznaczania służb technicznych w celu rzetelnego i prawidłowego przeprowadzania badań na potrzeby procedur homologacyjnych. Przewiduje ponadto alternatywną możliwość uzyskania świadectwa homologacji dodatkowej instalacji gazowej.

Obowiązkowa apteczka w nowych samochodach

We wtorek senacka komisja infrastruktury zaproponowała poprawki do ustawy o charakterze legislacyjnym i doprecyzowującym, które wysunęło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu. Poprawki zgłosił też Artur Dunin (KO), m.in. dotyczące likwidacji zobowiązań finansowych nałożonych na podmioty kontrolowane. W środę podczas posiedzenia Senatu Wojciech Konieczny (Lewica) złożył kolejną poprawkę, by apteczka była elementem obowiązkowego wyposażenia nowych samochodów sprzedawanych przez dealerów. Wskazał, że w wielu krajach unijnych jest wymóg posiadania apteczki spełniającej określone standardy. Ustawę ponownie rozpatrzy senacka Komisja Infrastruktury.

Nowy system naliczania opłat

Ustawa wprowadza m.in. nowy system naliczania opłat za wydanie dokumentów homologacyjnych - w systemie opłaty za godzinę pracy przedstawiciela Transportowego Dozoru Technicznego w wysokości 3,75 proc. ogłaszanej przez prezesa GUS kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Wskazano przy tym maksymalne stawki opłat za poszczególne czynności, które są analogiczne jak stawki obowiązujące w ustawie Prawo o ruchu drogowym, np. za wydanie świadectwa homologacji typu UE nie więcej niż 1600 zł, a za zmianę takiego świadectwa nie więcej niż 400 zł.

Czytaj też: Obowiązki przy kupnie lub sprzedaży auta. Kary mogą sięgać tysięcy złotych

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości