Tankuj i jedź. Ceny sprzyjają kierowcom

Moto

Ile faktycznie paliwa spala twój samochód. Nowy indeksTVN Turbo
wideo 2/7

Za nami szósty z rzędu tydzień obniżek cen paliw na stacjach - informują eksperci. Ich zdaniem najprawdopodobniej ceny będą nadal spadać. Wyjazdy na wakacyjny wypoczynek tuż po zakończeniu roku szkolnego mogą być zatem tańsze niż przed rokiem.

Jak podkreślili analitycy e-petrol.pl, mocna złotówka i spadające notowania ropy na światowych giełdach przekładają się na dalsze obniżki na stacjach w Polsce. "W mijającym tygodniu detaliczne ceny paliw pogłębiły tegoroczne minima i nic nie wskazuje na to, żeby ten dobry dla kierowców trend w najbliższym czasie miał się odwrócić" - napisali w komunikacie.

O ile taniej?

Zgodnie z oczekiwaniami - podali z kolei specjaliści BM Reflex - ceny spadały średnio o 3–4 grosze na litrze. Obecnie za paliwa w kraju płacimy średnio: za benzynę bezołowiową 95 – 4,47 zł/l, benzynę bezołowiową 98 - 4,79 zł/l, olej napędowy – 4,29 zł/l i za autogaz – 1,98 zł/l.

Najmniej za benzyny i olej napędowy zapłacimy w województwie dolnośląskim, tu litr bezołowiowej 95 i diesla kosztuje odpowiednio 4,41 zł i 4,20 zł. Najdroższą benzynę mamy w województwie warmińsko – mazurskim (4,55 zł), a diesel w województwie warmińsko-mazurskim i podlaskim (4,37 zł/l). Najmniej za litr autogazu płacimy w województwie dolnośląskim, po 1,93 zł, podczas gdy w województwie zachodniopomorskim najwięcej - 2,03 zł.

Co dalej?

"Z dużym prawdopodobieństwem ceny wszystkich paliw (Pb, ON, LPG) na stacjach będą spadać także w kolejnym tygodniu. Możemy liczyć na korekty rzędu 2-3 groszy na litrze benzyny i gazu oraz 4-5 groszy na litrze oleju napędowego" - napisali eksperci BM Reflex.

Jak ocenili, jeśli tendencja spadkowa na rynku hurtowym utrzyma się w kolejnych dniach, to nie jest wykluczone, że niedługo na wybranych stacjach ceny oleju napędowego mogą spaść poniżej 4 złotych za litr, a benzyny do poziomu 4,20 zł za litr.

"Zważywszy na fakt, że już dzisiaj za benzynę płacimy mniej niż przed rokiem, a kolejne obniżki przed nami, to wyjazdy na wakacyjny wypoczynek tuż po zakończeniu roku szkolnego mogą być tańsze niż przed rokiem. Dla przypomnienia, w 2016 roku w okresie lipiec – sierpień płaciliśmy za paliwa średnio: Pb 95 - 4,36 zł za litr, ON - 4,13 zł za litr, LPG - 1,68 zł za litr" - ocenili.

Zobacz. Samochodowy boom trwa. Polacy najczęściej wybierają trzy marki

Samochodowy boom trwa. Polacy najczęściej wybierają trzy markiTVN24 BiS

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock