TVN24 Biznes | Moto

Zmiany na polskich drogach. "Zdecydowanie brakowało tych znaków"

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb
Źródło:
TVN Turbo
Nowe znaki drogowe
Nowe znaki drogoweTVN Turbo
wideo 2/5
TVN TurboNowe znaki drogowe

Na polskich drogach pojawią się nowe znaki drogowe skierowane głównie do kierowców samochodów elektrycznych. Będą one informowały między innymi o najbliższych ładowarkach. - Zdecydowanie brakowało tych znaków na polskich drogach - podkreślił Bartłomiej Derski z portalu Wysokienapiecie.pl. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Od czwartku obowiązują przepisy wykonawcze pozwalające na umieszczanie nowych znaków przy polskich drogach: D-23b oraz D-23c.

- Zdecydowanie brakowało tych znaków na polskich drogach i Polska jest zresztą jednym z ostatnich krajów w Europie, który je wprowadza do użytku. Dzięki temu łatwiej będzie znaleźć ładowarkę, co będzie pomocne zwłaszcza na drogach ekspresowych, autostradach, gdzie nie możemy gapić się w telefon, sprawdzając, gdzie jest najbliższa ładowarka - skomentował Bartłomiej Derski z portalu Wysokienapiecie.pl.

Nowe znaki drogowe

Znak D-23b "stacja paliwowa z punktem ładowania pojazdów elektrycznych" będzie miał na celu wskazanie stacji paliw wyposażonej w punkt ładowania pojazdów elektrycznych.

Dziennik Ustaw

Znak drogowy D-23c "punkt ładowania pojazdów elektrycznych" ma być stosowany w celu wskazania punktu ładowania pojazdów elektrycznych.

Dziennik Ustaw

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

To jednak nie koniec zmian związanych z pojazdami elektrycznymi. - Będziemy mieli też koperty zakazujące postoju innym samochodom niż elektrycznym na miejscach przy ładowarkach, a także zakazujące na przykład samochodom elektrycznym stawania tam, gdzie są ładowarki, bez ładowania albo przekraczania pewnego czasu ładowania, bo takie znaki też będzie można ustanowić - wyjaśnił Derski.

Kierowcom będzie groził mandat w wysokości 100 zł, jeżeli nie będą przestrzegać tych przepisów.

Samochody elektryczne w Polsce

Według Licznika Mobilności, uruchomionego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, na koniec października 2021 roku w naszym kraju zarejestrowane były 33 143 samochody osobowe z napędem elektrycznym.

Autor:mb

Źródło: TVN Turbo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości