Moto

Nowe oznakowanie na jezdniach. "To początek ogromnej zmiany technologicznej"

Moto

Elektryki na buspasach. Nowe oznaczenia na jezdniach
TVN TurboElektryki na buspasach. Nowe oznaczenia na jezdniach

Samochody elektryczne od roku mogą jeździć na buspasach, ale dopiero teraz na jezdniach pojawiły się nowe oznaczenia o tym informujące. To nie koniec rewolucji - w planach są też inne znaki drogowe. Materiał programu "Raport" TVN Turbo.

Program "Raport" w TVN Turbo codziennie od poniedziałku do piątku. Premiera o godz. 18:00, powtórka o godz. 22:00.

Łódź jako pierwsze miasto w Polsce wprowadziło oznakowanie poziome na buspasach. Według ekspertów wprowadzenie tego typu rozwiązań w innych miastach to tylko kwestia czasu.

- Jesteśmy na początku ogromnej zmiany technologicznej - podkreślił wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek. Wyjaśnił, że miasto chciało, by osoby poruszające się samochodem elektrycznym wiedziały, że mogą się poruszać buspasem.

- Aż 30 miast (w Polsce - red.) podpisało deklarację na rzecz rozwoju elektromobilności. To daje jasny sygnał, że jest to ważny temat dla samorządów, dla rządu oraz naszego społeczeństwa - zaznaczyła Magdalena Jackowska-Rejman z Techbrainers.

To dopiero początek, bo w gotowości jest już pakiet nowych znaków drogowych, które będą informować o możliwości wjechania elektryków na buspasy oraz o stacjach ładowania. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych przygotowało propozycję systemu identyfikacji dla elektromobilności.

Oto propozycje niektórych znaków:

Wśród propozycji nowych rozwiązań są jeszcze zielone koperty, które miałyby informować o miejscach do ładowania. - To byłoby duże ułatwienie - zauważył Bartłomiej Derski z portalu wysokienapiecie.pl.

Tego typu rozwiązania już niedługo mogą być niezwykle pomocne, bo rząd zapowiada wprowadzenie dopłat do samochodów elektrycznych, których sprzedaż w Polsce prawdopodobnie wzrośnie. Obecnie w całym kraju zarejestrowanych jest nieco ponad 6,5 tys. aut na prąd.

Autor: red. / Źródło: TVN Turbo

Źródło zdjęcia głównego: TVN Turbo

Pozostałe wiadomości