TVN24 Biznes | Moto

Mniej rejestracji nowych samochodów. Najnowsze dane

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Faryś: bez dobrej sieci ładowania nie będzie sukcesu samochodów zeroemisyjnych
Faryś: bez dobrej sieci ładowania nie będzie sukcesu samochodów zeroemisyjnychTVN24
wideo 2/4
TVN24Faryś: bez dobrej sieci ładowania nie będzie sukcesu samochodów zeroemisyjnych

W czerwcu 2022 roku zarejestrowano o 10,7 procent mniej samochodów osobowych oraz dostawczych do 3,5 tony w porównaniu do czerwca ubiegłego roku - podał Instytut Samar. Oznacza to, że liczba nowych rejestracji wyniosła nieco ponad 45 tysięcy. Z kolei dane skumulowane wskazują na spadek sprzedaży w 2022 roku o 13 procent rok do roku.

W czerwcu br. zarejestrowano w Polsce ponad 45,1 tys. nowych samochodów osobowych oraz dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony; to mniej o 10,72 proc. rdr oraz o 9,5 proc. więcej niż w maju br. - podał Samar.

Nowe samochody - dane za czerwiec 2022

Według Instytutu to już 12. z rzędu spadek sprzedaży rdr. Przyczyny tego stanu rzeczy są od wielu miesięcy takie same: perturbacje z dostępnością mikroprocesorów oraz niektórych surowców i komponentów, dynamicznie rosnące ceny (nie tylko samochodów oraz paliw) i stopy procentowe, a także inwazji Rosji na Ukrainę, skąd pochodzi część surowców i komponentów wykorzystywanych przez europejskich producentów samochodów. "Chociaż ukraińscy dostawcy wznowili już swą działalność, dzięki czemu produkcja komponentów nieco wzrosła, to jednak jej aktualna wielkość nie pozwala na skompensowanie wcześniejszych strat" - wskazali analitycy Samaru.

Dodali, że na polskim rynku dodatkowym czynnikiem jest rosnąca inflacja oraz słaby złoty, co również przyczynia się do wzrostu cen samochodów, zarówno nowych, jak i używanych.

Z raportu wynika, że w czerwcu br. udział klientów indywidualnych w całkowitej liczbie rejestracji samochodów osobowych wyniósł 29,02 proc., a na firmy przypadło niespełna 71 proc.

Dane skumulowane za 6 miesięcy (243 972 sztuk) wskazują na spadek sprzedaży w tym roku o 13,11 proc. w porównaniu do tego samego okresu w 2021 r. - poinformował Samar.

W czerwcu br. z piętnastu marek klasyfikowanych na liście rankingowej tylko trzy zanotowały wzrost liczby aut zarejestrowanych w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Liderem wzrostu była KIA z wynikiem 16,74 proc. Największy spadek (o 35, proc.) zanotowała Skoda - podano.

Prognoza IBRM SAMAR na 2022 rok zakłada rejestrację około 455 tys. samochodów osobowych oraz 70 tys. dostawczych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości