Niemcy chcą pozbyć się spalinowych aut. Podali datę

ShutterstockNiemcy chcą zrezygnować z samochodów z silnikiem benzynowym i diesla do 2030 roku

Rada Federalna Niemiec, Bundesrat zaproponowała, by od 2030 roku przestać rejestrować samochody z silnikami benzynowymi i diesla - czytamy w "Der Spiegel". Deklarację złożyły na razie landy, w których partią wiodącą jest SPD oraz stojąca na czele niemieckiego rządu CDU/CSU .

Bundesrat chce pożegnać się z autami spalinowymi i dieslami już za 14 lat. Wówczas zezwolenia na rejestrację będą otrzymywały jedynie pojazdy bezspalinowe.

Zachęta dla Komisji Europejskiej

Jest to wynik decyzji, jaką podjął Bundesrat na swoim ostatnim posiedzeniu. Postanowienie wprowadza taki zakaz w landach, w których partią wiodącą jest SPD oraz stojąca na czele niemieckiego rządu CDU/CSU . Jak pisze „Der Spiegel”, ten krok ma zachęcić Komisję Europejską, by „zrewidowała ostatnie praktyki podatkowe oraz składkowe państw członkowskich dotyczące ich skuteczności w promowaniu mobilności o zerowej emisji (…), tak, aby najpóźniej w 2030 roku, w całej Unii Europejskiej jeździły tylko samochody bezspalinowe”.

Zieloni chwalą, ale się dziwią

Takie stanowisko podoba się partii Zielonych, jakkolwiek nie pozbawia ich także powodów do rozmyślań.

- Jeśli paryskie porozumienie klimatyczne będzie traktowane poważnie, nie powinniśmy mieć po 2030 roku na ulicach żadnych nowych silników spalinowych - mówi Oliver Krischer, poseł partii Zielonych w Bundestagu. - To, że Bundesrat zadecydował o tym ponadpartyjnie, jest w porządku. Zaskakujące jest jednak to, że Unia (CDU/CSU - red.) i SPD tak bardzo się tym ekscytują krótko po tym, gdy Zieloni domagają się realizacji - dodał.

Aby wypełnić zobowiązania płynące z porozumienia klimatycznego, Niemcy powinni do 2050 roku zredukować emisję CO2 nawet o 95 proc. Środkiem, który ma wspomóc osiągnięcie tego celu jest promocja mobilności elektrycznej.

Do tej pory, udaje się to jednak w bardzo ograniczonym wymiarze. Nawet specjalne dotacje nie były w stanie zachęcić niemieckich obywateli i pomóc w osiągnięciu pożądanego efektu. Samochody napędzane na prąd stanowią zaledwie procent wszystkich aut poruszających się po drogach naszego zachodniego sąsiada.

Zobacz: Milion elektrycznych samochodów w Polsce. "Romantyczne plany"

Milion elektrycznych samochodów w Polsce. "Romantyczne plany"
Milion elektrycznych samochodów w Polsce. "Romantyczne plany"

Autor: ag/gry / Źródło: "Der Spiegel", Deutsche Welle, DPA

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości