Niemcy planują "największą rewolucję w mobilności od czasu wynalezienia samochodu"

Moto

Baranekstuttgart CC BY SA WikipediaNiemcy chcą wydać 250 milionów euro na rozwój technologii wodorowej

250 milionów euro na rozwój technologii wodorowej i przygotowanie samochodów z ogniwami paliwowymi do masowej produkcji. Taką inwestycję - według informacji dziennika "Die Welt" - planuje niemieckie ministerstwo transportu do 2019 roku.

W rozmowie z "Die Welt" minister transportu Alexander Dobrindt ocenił, że świat stoi obecnie w obliczu "największej rewolucji w mobilności od czasu wynalezienia samochodu". Jego zdaniem istotne znaczenie w przyspieszeniu zachodzących zmian mają technologie autonomicznej jazdy, a także coraz większa synchronizacja pojazdów z internetem.

Wodorowe samochody

Z doniesień gazety wynika, że część z 250 milionów euro zostanie przeznaczona na badania i rozwój technologii wodorowej. Berlin chce, by samochody z ogniwami paliwowymi stanowiły konkurencję dla aut z innymi jednostkami napędowymi. Środki finansowe resortu transportu mają też posłużyć do rozbudowy infrastruktury umożliwiającej tankowanie samochodów wodorowych. O konieczności takiego państwowego wsparcia wielokrotnie wspominały w przeszłości koncerny motoryzacyjne pracujące nad tymi rozwiązaniami. "Die Welt" podaje też, że niemieckie władze zgodziły się wspierać program samochodów wodorowych do 2026 roku. Nad samochodem wodorowym pracuje na przykład koncern BMW, który m.in. w Polsce prezentował model GT5 z ogniwami paliwowymi. Nad podobnym pojazdem pracuje też Mercedes. Tymczasem do produkcji seryjnej samochody wodorowe wprowadziła już Toyota i Hyundai.

Zobacz: Wodorowa rewolucja w motoryzacji (Film z 22.02.2016)

Wodorowa rewolucja w motoryzacjiTVN24 BiS

Autor: azb//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Baranekstuttgart CC BY SA Wikipedia