Najdziwniejszy autobus świata. Oni naprawdę to zrobili

Moto


Sześć lat temu Chińczycy wpadli na szalony pomysł. Wymyślili, że stworzą ogromny "rozkraczony" autobus, który unosi się nad ruchem drogowym, co pozwoli na przejazd samochodów osobowych pod jego podwoziem. Teraz rzeczywistość dogoniła marzenia, a Transit Elevated Bus (TEB) właśnie wyjechał na pokazowy przejazd w mieście Qinhuangdao.

Pokazowy przejazd autobusu na odcinku 300 metrów wywołał ogromne zainteresowanie, bowiem ten wynalazek jeszcze w fazie projektowania otrzymał miano "genialnego".

Płynie nad ruchem

Pojazd może pomieścić do 300 pasażerów, ma 22 metry długości, 7,8 metrów szerokości (czyli dwa pasy ruchy) i 4,8 metrów wysokości, a przedział dla pasażerów osadzony jest wysoko, na konstrukcji opartej na dwóch palach. Oznacza to, że mogą pod nim przejeżdżać samochody nie wyższe niż dwa metry.

TEB jest napędzany energią elektryczną i porusza się dzięki specjalnym torom umieszczonym wzdłuż krawędzi drogi. Jego maksymalna prędkość wynosi 50 km/h.

Autobus ma zwiększyć przepustowość i użyteczność przestrzeni na drodze. Jest to potrzeba szczególnie pilna, z uwagi na coraz bardziej zatłoczone chińskie miasta i rosnące w nich zanieczyszczenia.

Projekt opracowała firma z Pekinu. Szef projektu, Song Youzhou mówił w maju, że jeżeli wszystko pójdzie dobrze to futurystyczny autobus-tunel będzie dostepny masowo za 1-1,5 roku.

Ponieważ pokazowy przejazd miał miejsce na prostym odcinku drogi to na razie nie wiadomo, jak pojazd będzie zachowywał się na zakrętach i jak bezpieczne będzie prowadzenie pod nim samochodu podczas takich manewrów.

Piekielnie szybki samochód elektryczny. Zobacz wynalazek studentów:

Piekielnie szybki samochód elektryczny. Zobacz wynalazek studentówTVN24 BiS

Autor: tol/gry / Źródło: engadget