24-karatowe złoto i diamenty zatopione w gumie. Oto opony za ponad 2 mln zł

Moto

ztyre.comNajdroższe opony na świecie, Z Tyres

Myślisz, że opony do Bugatti Veyrona za 120 tys. złotych to dużo? Nic bardziej mylnego. Firma Z Tyres postanowiła przebić ten rekord i oferuje ogumienie za ponad 2 miliony złotych. Dochód ze sprzedaży trafi do fundacji działającej na rzecz edukacji dzieci.

Opony zdolne znosić prędkości rzędu 400 km/h i więcej powinny być drogie. Słusznie, od nich przecież zależy życie śmiałków porywających się na takie wyczyny. Czy 20 tys. funtów (120 tys. złotych) za komplet wyczynowych opon to dużo? Niekoniecznie, jeśli wziąć pod uwagę potężne przeciążania i ekstremalne siły, jakim mogą być poddane.

Kilka lat temu Michelin przedstawił światu specjalnie zaprojektowane dla Bugatti Veyrona ogumienie Super Sport, zdolne wytrzymać potężne prędkości. Jego zestaw kosztował okrągłe 20 tys. funtów szterlingów. To dość drogo. Zwłaszcza że jazda z prędkością powyżej 400 km/h powodowała rozpadnięcie się opon po zaledwie 15 minutach takiej podróży. Bugatti przewidziało jednak ten problem i znalazło dla niego rozwiązanie. Paliwo przy prędkościach rzędu 400 km/h kończy się zaledwie po 12 minutach.

Wracając do najdroższych opon na świecie, 20 tys. funtów wydaje się przy ich wartości niewiele znaczącym kieszonkowym. Brytyjska firma Z Tyres poszła znacznie dalej w ustalaniu ceny kompletu opon, wyprodukowanych specjalnie na rynek Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ogumienie, które absolutnie zasługuje na miano najdroższego na świecie, kosztuje 600 tys. dolarów amerykańskich, co przy dzisiejszym kursie daje nieco ponad 2 mln 360 tys. złotych.

Najdroższe opony na świecie

To w zupełności wystarczy, żeby dostać się do Księgi Rekordów Guinessa jako „Najdroższy Zestaw Opon Samochodowych”. Skąd taka cena? Ogumienie jest wysadzane 24-karatowym złotem i diamentami.

Jak mówi prezes Z Tyres – Harjeev Kandhari, „niezwykłe umiejętności i oddanie naszych pracowników w dziedzinie projektowania opon nie mogłoby zostać lepiej uczczone niż poprzez zrobienie niezwykłego pod wieloma względami kompletu opon dla unikatowego nabywcy”.

- W duchu świętego miesiąca ramadanu firma Z Tyres przekaże całą kwotę ze sprzedaży opon - 600 tys. tys. dolarów – Fundacji Zenises, która działa na rzecz polepszenia dostępu do edukacji na całym świecie – dodaje Kandhari.

messe essen 2016 11 k.jpgztyre.com

Autor: Jakub Tomaszewski//km / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: ztyre.com