Obwodnica i "najdłuższy tunel w Polsce". Umowy na projekty podpisane

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
Andrzej Adamczyk o budowie dróg w Polsce (wypowiedź z kwietnia 2022)
Andrzej Adamczyk o budowie dróg w Polsce (wypowiedź z kwietnia 2022)TVN24
wideo 2/6
TVN24Andrzej Adamczyk o budowie dróg w Polsce (wypowiedź z kwietnia 2022)

Podpisaliśmy dwie umowy na zaprojektowanie Zachodniej Obwodnicy Szczecina o długości 51,6 kilometra - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Jednym z fragmentów trasy ma być najdłuższy tunel w Polsce.

- Zachodnie obejście odciąży aglomerację szczecińską i pozwoli na sprawne i bezpieczne prowadzenie ruchu, w tym tranzytowego. Dzięki nowej trasie powstanie także dogodny dojazd do zakładów chemicznych w Policach - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Najdłuższy tunel w Polsce

- Duże inwestycje mają to do siebie, że napędzają gospodarkę regionu, są swoistymi silnikami rozwoju gospodarczego. Taką funkcję będzie pełniła zachodnia obwodnica Szczecina z najdłuższym tunelem w Polsce, którego na pewno przez wiele lat nie zdetronizuje inna inwestycja - dodał.

Wizualizacja tunelu na Zachodniej Obwodnicy SzczecinaGDDKiA

Opracowanie projektu budowlanego Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu drogi ekspresowej S6 obejmuje przygotowanie dokumentacji dla odcinków Kołbaskowo - Police i Police - Goleniów.

Odcinek Kołbaskowo - Police w 13 miesięcy za 14,94 mln zł zaprojektuje konsorcjum firm TPF i Databout. Pierwszy fragment trasy będzie rozpoczynać się w Kołbaskowie (węzeł Szczecin Zachód), następnie obwodnica będzie prowadziła w kierunku północnym, omijając od zachodu Szczecin. Odcinek ten zakończy się przed węzłem Police. Łączna długość tego fragmentu to 25,5 km.

S6 i Zachodnia Obwodnica SzczecinaGDDKiA

Zachodnia Obwodnica Szczecina

Dla odcinka Police - Goleniów (w tym tunelu pod Odrą) dokumentację projektową za 39,8 mln zł wykona firma Voessing Polska, a termin realizacji prac to 15 miesięcy. Drugi odcinek rozpocznie się od węzła Police, który jest zlokalizowany w pobliżu wylotu z tunelu pod Odrą. Ten odcinek będzie biegł głównie w kierunku wschodnim, przechodząc tunelem pod Odrą i obszarem zakładów chemicznych w Policach. Odcinek o długości 23,4 km zakończy się na węźle Goleniów Północ, który stanowi połączenie dróg ekspresowych S3 i S6.

Po opracowaniu projektów planowane jest złożenie wniosków o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, a następnie pozyskanie nieruchomości pod drogę.

Nowa trasa ma być alternatywą dla obecnego szlaku S3/A6, omijającego Szczecin od południa oraz wschodu - razem z nim ma utworzyć ring wokół miasta.

Zachodnia Obwodnica SzczecinaGDDKiA

W listopadzie ub.r. decyzją ministra infrastruktury przyznano 411,2 mln zł na prace przygotowawcze dla tej inwestycji. Te obejmują również uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) i wypłatę odszkodowań za nieruchomości pod drogę.

Budowa Zachodniej Obwodnicy Szczecina znajduje się w projekcie Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. Wcześniej droga była planowana do realizacji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości