Kierowcy dowiedzą się, ile trwa czekanie na światłach. Przełomowa decyzja

Moto

Już nawet drogówka nie chce Iskrytvn24
wideo 2/4

Zarządcy ruchu będą mogli instalować wyświetlacze odmierzające czas do zmiany świateł. Taką zmianę przewiduje podpisane przez ministra spraw wewnętrznych i administracji ariusza Błaszczaka oraz Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury i budownictwa rozporządzenie.

Sekundniki są już stosowane w niektórych polskich miastach. Informują kierowców i pieszych, jak długo będzie się palić czerwone lub zielone światło, co kierowcy z reguły chwalą.

Urządzenia podobają się do tego stopnia, że mieszkańcy dopominają się o ich montaż.

Nie wszystkie miasta zdecydowały się jednak na taką inwestycję, a jednym z podawanych argumentów jest to, że dotychczasowe przepisy nie dopuszczają stosowania urządzeń odliczających czas w sygnalizacji świetlnej na drogach. W 2016 roku Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa informowało, że przepisy dotyczące znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego nie dopuszczają stosowania sekundników. Przyznawało jednocześnie, że niektóre samorządy montują takie urządzenia.

To się zmieni.

Sekundniki na światłach

Jak poinformował resort infrastruktury, wyświetlacze będzie można instalować na drogach zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, marszałka województwa, starostę lub prezydenta miasta na prawach powiatu.

"Informacja z wyświetlaczy czasu wykorzystana przez kierujących pojazdami może oddziaływać na sposób i technikę ich jazdy, a więc może również wywierać pozytywny wpływ na środowisko, ze względu na zmniejszoną ilość zużytego paliwa, a tym samym niższą emisję CO2" - podkreślono w uzasadnieniu.

Zmiana została wprowadzona rozporządzeniem w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Rozporządzenie określa także warunki techniczne umieszczania tych urządzeń oraz wprowadza wymagania techniczne i funkcjonalne.

Przepisy wejdą w życie po 30 dniach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Autor: MS / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock