Moto

Producenci walczą ze spowolnieniem. Pracę straciło 38 tysięcy osób

Moto

Jak sprawdzić przebieg samochodu?tvn24
wideo 2/5

W ostatnim półroczu 38 tysięcy osób na całym świecie straciło pracę w branży motoryzacyjnej - podał Automotive News. Jak ocenia serwis, producenci samochodów próbują poradzić sobie w ten sposób z narastającym spowolnieniem w tej gałęzi przemysłu.

Obecnie, po dekadzie wzrostów, globalna sprzedaż samochodów spada - pisze Automotive News - a koncerny motoryzacyjne przygotowują się na nadchodzące trudności, tnąc listy płac. Spółki na całym świecie, od Chin, przez Zjednoczone Królestwo, Niemcy, Kanadę i USA, ogłosiły redukcje zatrudnienia o co najmniej 38 tysięcy osób w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Jak pisze serwis, może to być dopiero początek zwolnień. Przypomina, że w tym tygodniu Daimler zapowiedział obniżenie kosztów administracyjnych o 20 procent. Z kolei Ford Motor poinformował, że do końca sierpnia zmniejszy globalne zatrudnienie o 10 procent. Cięcia mają objąć około 7 tysięcy pracowników etatowych i przynieść 600 milionów dolarów oszczędności rocznie.

Problemy branży motoryzacyjnej

Według analityków przemysł motoryzacyjny będzie musiał zmierzyć się ze znaczącym spowolnieniem, zwłaszcza na dwóch największych światowych rynkach motoryzacyjnych - Chinach i Stanach Zjednoczonych. Kolejne zmiany zostaną wymuszone przestawianiem się producentów samochodów na pojazdy elektryczne i rozwój technologii autonomicznej jazdy.

Sytuację może pogorszyć rozważane przez USA nałożenie ceł importowych na samochody.

Przed tygodniem prezydent Donald Trump ogłosił, że odkłada decyzję w tej sprawie, na 180 dni. Przedstawiciele amerykańskich i zagranicznych koncernów motoryzacyjnych alarmowali, że wprowadzenie takich ceł mogłoby zagrozić 700 tysiącom miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych. Także przedstawiciele japońskiego przemysłu motoryzacyjnego kategorycznie skrytykowali ten zamiar.

Globalna sprzedaż samochodów spadła w 2018 roku o 0,5 procent do 94,8 miliona, po raz pierwszy od 2009 roku. Morgan Stanley w styczniu przewidywał na ten rok kolejny spadek o 0,3 procent, ale większe niż się spodziewano spowolnienie na rynku chińskim może pogorszyć te wyniki - podał Automotive News.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock