Nowe limity emisji. Branża motoryzacyjna obawia się radykalnego scenariusza

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Działa nowy system poboru opłat na autostradach e-TOLL
Działa nowy system poboru opłat na autostradach e-TOLLTVN Turbo
wideo 2/6
TVN TurboDziała nowy system poboru opłat na autostradach e-TOLL

Radykalna obniżka emisji CO2 w krótkim czasie może mieć katastrofalne skutki dla przemysłu motoryzacyjnego w Polsce - pisze w środę "Rzeczpospolita". Według ekspertów plany Komisji Europejskiej mogą oznaczać duże zwolnienia w sektorze.

Dziennik przypomina, że w środę Komisja Europejska ma przedstawić pakiet legislacyjny dotyczący klimatu i energii – Fit for 55, który jest integralną częścią polityki Europejskiego Zielonego Ładu. Pakiet ma zawierać m.in. nowe, mocno zaostrzone cele redukcji emisji CO2 z transportu.

Radykalny scenariusz

"Rzeczpospolita" podkreśla, że branża motoryzacyjna obawia się radykalnego scenariusza, który przewidywałby redukcję emisji z nowych samochodów o 60 proc. do 2030 roku i o 100 proc. do 2035 r. Oznaczałoby to perspektywę całkowitego przestawienia europejskiego przemysłu motoryzacyjnego na produkcję aut elektrycznych i zarazem uśmiercenie napędów spalinowych.

Według szacunków Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) połowa biznesu motoryzacyjnego i produkcji części oraz komponentów wytwarzanych w Polsce jest dedykowana samochodom z silnikiem spalinowym.

- Przestawienie zakładów w tak krótkim czasie na produkcję związaną z technologią elektromobilności jest zwyczajnie niemożliwe - twierdzi, cytowany, dyrektor zarządzający Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM) Tomasz Bęben. Dodaje, że efektem byłyby duże zwolnienia: nie tylko pracowników zatrudnionych bezpośrednio przy produkcji, ale także w przedsiębiorstwach poddostawców i obsługi.

Gazeta zauważa, że plany zaostrzenia celów emisji już torpedują Niemcy i Francja. "Problemem może okazać się także infrastruktura. Według obliczeń Komisji Europejskiej do 2030 r. w państwach członkowskich potrzebnych będzie około 2,8 mln publicznych punktów ładowania. To 15 razy więcej niż obecnie" - czytamy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości