TVN24 Biznes | Moto

Trudno dostępne i coraz droższe auta

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Limit gotówki a używane auta
Limit gotówki a używane autaTVN Turbo
wideo 2/6
TVN TurboLimit gotówki a używane auta

Przez wyhamowanie produkcji na rynku europejskim brakuje nowych samochodów - pisze w czwartek "Rzeczpospolita". Słabnie także dostępność aut z drugiej ręki. Na rynek trafia mniej pojazdów z firm, a właściciele czekający na nowy egzemplarz wstrzymują się ze sprzedażą starego.

Jak podaje dziennik powołując się na europejskie stowarzyszenie producentów pojazdów ACEA, w marcu sprzedaż nowych samochodów w UE zmalała rok do roku o przeszło jedną piątą.

Motoryzacja. Ceny aut w górę

"Przyczyną jest ograniczenie dostaw komponentów niezbędnych do produkcji – najpierw z powodu pandemii koronawirusa, a teraz przez wojnę w Ukrainie. W koncernach motoryzacyjnych rosną przez to koszty przekładające się na coraz to nowe podwyżki cen w salonach. W styczniu dla polskiego rynku zakładano wzrost cen o 10–20 proc." - czytamy.

Dziennik dodaje, że jednak spowodowany rosyjską agresją spadek wartości złotego, wzrost cen surowców oraz rosnąca inflacja wywindują je znacznie wyżej.

"Coraz dłuższe wyczekiwanie na nowe auto napędza też popyt i ceny na rynku wtórnym. W porównaniu z okresem sprzed pandemii używane samochody podrożały o 40–50 proc., a w przypadku popularnych modeli nawet więcej. Na tym się nie skończy, bo dostępność aut z drugiej ręki słabnie. Na rynek trafia mniej pojazdów z firm, a właściciele czekający na nowy egzemplarz wstrzymują się ze sprzedażą starego" - napisano w "Rz".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości