Minister o zapowiedzi Trumpa: może mieć poważne znaczenie dla Polski

Moto

TVN24 BiSAmerykańskie cła weszły w życie

Zapowiadane przez Stany Zjednoczone wprowadzenie ceł na części samochodowe i samochody może mieć poważne znaczenie dla polskiej gospodarki - powiedziała w minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Szefowa MPiT była pytana przez dziennikarzy w kuluarach forum gospodarczego Wizja Rozwoju w Gdyni o zapowiedzi wprowadzenia przez USA nowych ceł.

Emilewicz zaznaczyła, że wcześniej wprowadzone przez USA cła na aluminium i stal "nie są szczególnie bolesne dla polskiego rynku".

- Słyszymy jednak teraz o kolejnym kroku, planowanym ze strony Stanów Zjednoczonych, części samochodowe i samochody - ten krok może mieć dla nas poważne znaczenie - oceniła.

- Polska jest dzisiaj hubem motoryzacyjnym Europy, produkujemy bardzo dużo części samochodowych, w ubiegłym roku to ponad 19 miliardów dolarów, eksport części samochodowych to ponad 8 procent naszego eksportu - dodała Emilewicz.

W piątek zaczęły obowiązywać odwetowe cła UE na dobra z USA. Tego dnia prezydent USA Donald Trump napisał na Twitterze, że jeśli taryfy celne nie zostaną szybko usunięte, to nałoży 20-procentowe cło na wszystkie samochody montowane w Unii Europejskiej.

Autor: //bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock