Ministerstwo zapowiada ułatwienia dla kierowców. Zniknie kilka obowiązków

Moto

Nowa opłata jakościowa. Kierowcy mają płacić więcejtvn24
wideo 2/7

Uzgodniliśmy z resortem infrastruktury kwestie związane z pakietem deregulacyjnym dla kierowców. Myślę, że ogłosimy je w ciągu kilku dni - powiedział szef resortu cyfryzacji Marek Zagórski. Pakiet przewiduje między innymi rezygnację z karty pojazdu.

"Chodzi o zniesienie obowiązków, które kosztują obywatela, a nie są już dziś potrzebne" - podkreślił minister Zagórski. Jak dodał, wszystkie ułatwienia bazują na możliwościach, które daje Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, a działanie tego systemu dawno już "zostało ustabilizowane".

Opłata za wydanie karty pojazdu, czyli dokumentu w formie książeczki, zawierającego całą historię samochodu czy motocykla, wynosi 75,50 zł. Podobnych zmian, które przyniosą kierowcom oszczędności ma być jeszcze kilka.

Bez konkretnych dat

Resorty chcą, by zmiany weszły w życie jak najszybciej. Na razie nie podają jednak żadnych konkretnych dat.

Jak przypomniał minister Zagórski, pakiet deregulacyjny to kolejny element ułatwień dla kierowców przygotowany przez resort cyfryzacji. Od 1 października tego roku nie trzeba już wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Zamiast tego policja sprawdza wspomniane dane w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

W planach resortu jest także zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy. Żadna konkretna data nie jest wyznaczona, ministerstwo mówi jednak o perspektywie "miesięcy. a nie lat".

Autor: sta / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock