Nawet 500 złotych mandatu za choinkę. Sprawdź, jak uniknąć kary

Moto

Nawet 500 złotych mandatu za choinkę. Kierowco, sprawdź jak tego uniknąćTVN Turbo
wideo 2/3

Przewożąc choinkę samochodem możemy narazić się na dodatkowe koszty. Za brak odpowiedniego zabezpieczenia i oznaczenia grozi mandat w wysokości nawet 500 złotych. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Jedną z popularniejszych form transportu choinki jest umieszczanie jej na dachu. Trzeba pamiętać, że przewożone drzewko należy przewozić tak, aby czubek był skierowany do tyłu.

Jeżeli kupimy większą choinkę i wystaje ona poza obrys samochodu, należy je oznaczyć. Zgodnie z przepisami choinka nie może jednak wystawać dalej niż 2 metry z tyłu pojazdu i 0,5 metra z przodu.

- Jeżeli ładunek będzie nieodpowiednio oznakowany wówczas grozi nam mandat w wysokości 150 złotych. Natomiast jeżeli ładunek będzie powodował zagrożenie bezpieczeństwa, wówczas musimy liczyć się z mandatem w wysokości nawet 500 złotych - mówi Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji.

Odpowiednie zabezpieczenie

Przewożoną choinkę na dachu należy też odpowiednio zabezpieczyć.

Przede wszystkim do auta musimy zamontować bagażnik dachowy. Do umocowania drzewka nie wystarczą gumowe linki, czy cienki sznurek. Podczas kolizji tak zabezpieczona choinka wystrzeli bowiem niczym pocisk. Najlepiej w tym celu użyć solidnych, nierozciągających się pasów.

Choinkę z powodzeniem możemy przewieźć także we wnętrzu dużego samochodu.

W takich sytuacjach również należy drzewko zaczepić pasami i dodatkowo deską, która w razie wypadku powinna zapobiec przebiciu się przez przedni fotel.

Autor: mb//dap / Źródło: TVN Turbo

Źródło zdjęcia głównego: TVN Turbo