Potężne pieniądze na promocję aut elektrycznych

Moto

Plusy i minusy aut elektrycznychtvn24bis.pl
wideo 2/3

Wielka Brytania planuje przeznaczyć miliard funtów na promocję pojazdów napędzanych elektrycznie oraz wzmocnić innowacyjność i badania w sektorze napędów niskoemisyjnych. To część planów obejmujących wydatki z puli 2,5 miliarda funtów do 2021 roku, które mają ułatwić ograniczanie emisji spalin.

Rządowa "Strategia czystego wzrostu", która ujawnia detale wydatków zaplanowanych na lata pomiędzy 2015-2021, zawiera m.in. plany inwestycji w naukę, badania i rozwój innowacyjności wycelowane w zmniejszenie emisji do atmosfery.

Jakie inwestycje?

Wydatki na wsparcie innowacji obejmą około 900 mln funtów. Zawiera się w tym 265 mln na tzw. "smart energy", 460 mln na rozwój nowych technologii nuklearnych, a także 177 mln funtów na wsparcie działań mających zredukować koszt energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, takich jak nowe łopaty wirnikowe dla turbin wiatrowych.

Fundusze pokryją programy z zakresu badań w sektorach transportu, energii, rolnictwa i przetwórstwa odpadów.

Rząd zapowiedział również wsparcie w wysokości miliarda funtów na promocję pojazdów niskoemisyjnych, w tym pomoc dla klientów rynku motoryzacyjnego w pokryciu wstępnych kosztów zakupu samochodu elektrycznego, ale nie ujawnił szczegółów na temat wdrożenia programu. W lipcu rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział natomiast, że zakaże sprzedaży samochodów napędzanych silnikami spalinowymi od 2040 roku.

Wielka Brytania podlega prawnym zobowiązaniom obejmującym redukcję emisji gazów cieplarnianych o 80 proc. do 2050 roku.

Dane za rok 2016 mówią, że kraj jest w połowie drogi do realizacji zamierzonego celu, z emisją zredukowaną o 42 proc. w stosunku do roku 1990.

Zapowiedzi rządowe wskazują, że kraj wciąż planuje inwestować w rozwój technologii zmniejszającej emisję dwutlenku węgla. Działania obejmują m.in. wygaszanie elektrowni zasilanych węglem do roku 2025, a wesprzeć ma je inwestycja 557 mln funtów, które mają przeznaczone być na budowę ekologicznych źródeł energii.

Wielka Brytania wyraża również nadzieję, że projekty wsparcia dla czystej energii staną się źródłem rozwoju gospodarki. Mają one stworzyć wiele dodatkowych miejsc pracy, sam sektor energii niskoemisyjnej zaś ma wykazać w perspektywie rocznej do 2030 wzrost o 11 proc.

Autor: tol/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock