Rosjanie wprowadzają Ładę w XXI wiek

Moto

lada.ru | LadaLada XCode

Chcą to zrobić za pomocą modelu XCode. Auto dopiero zaprezentowano na Międzynarodowych Targach Motoryzacyjnych w Moskwie. I na razie to koncept, ale istnieją realne szanse na to, że samochód szybko trafi do seryjnej produkcji.

Pierwsze egzemplarze nowej Łady mogą zjechać z taśm produkcyjnych już w przyszłym roku. Niewielki SUV ze znakiem X - wyrzeźbionym po bokach auta oraz umieszczonym na reflektorach - bierze na celownik konkurentów pokroju Nissana Juke, czy Dacia Duster. Z tą ostatnią ma wiele wspólnego. Na przykład płytę podłogową.

Producent na tę chwilę jest bardzo oszczędny w podawaniu jakichkolwiek szczegółów technicznych. Auto „zawiera sporą gamę perspektywicznych rozwiązań, wliczając w to doładowane silniki, napęd na wszystkie koła oraz telematyczą platformę Łada Connect, umożliwiającą zarządzanie systemami auta z poziomu smartfonu” - lakonicznie informuje Lada.

Jeśli pod maską nowego SUV-a wylądują podobne jednostki, co w Veście, XCode będzie napędzany 106-konnym motorem o pojemności 1.6, którego zasoby trafią na koła za pośrednictwem 5-biegowej skrzyni manualnej. Do gamy silników Vesty za kilka miesięcy ma dołączyć jednostka Nissana o takiej samej pojemności, ale mocy 114 KM, a także skrzynia automatyczna. Podobne rozwiązania mogą zatem znaleźć się w modelu XCode.

To nowy rozdział w historii marki. XCode może niebawem dołączyć do gamy już oferowanych Vesta i X-Ray oraz razem z nimi obalać mit topornych samochodów Łady. A tak wygląda prototyp autonomicznego samochodu od Goole:

Google pokazał prototyp swojego samochoduTVN24 BiS

Autor: jt/gry / Źródło: tvn24bis.pl, Lada

Źródło zdjęcia głównego: lada.ru | Lada