Zmiany na autostradach z powodu koronawirusa


Pracownicy punktów poboru opłat w rękawiczkach, kurtyny powietrzne nad oknami oraz automatyczne wydawanie biletów. To tylko niektóre zmiany, które wprowadzono na płatnych odcinkach autostrad w Polsce w związku z koronawirusem. Ponadto koncesjonariusze zachęcają do korzystania z automatycznych metod płatności.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

"Ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację w kraju związaną z rosnącą liczbą zachorowań na koronawirusa, AmberOne Autostrada A1 rekomenduje korzystanie z systemu AmberGO, który jest najbezpieczniejszą metodą płatności za przejazd Autostradą A1, gdyż nie wymaga kontaktu z inną osobą ani nie wiąże się z koniecznością podawania pieniędzy lub karty inkasentom" - przekazała tvn24bis.pl Anna Kordecka ze spółki Gdańsk Transport Company, która jest koncesjonariuszem płatnego odcinka A1.

Jak przypomniała, AmberGO działa na wszystkich bramkach. "Jeżeli jednak kierowca zdecyduje się na płatność tradycyjną metodą, to zalecane jest korzystanie z kart płatniczych" - dodała Kordecka.

Aby skorzystać z ułatwienia, należy pobrać aplikację o nazwie Autopay. Następnie należy podać kategorię pojazdu, numer rejestracyjny i dodać kartę płatniczą. Na bramce kamery zidentyfikują numer rejestracyjny pojazdu, a po zmianie koloru sygnalizacji świetlnej z czerwonego na zielony szlaban podniesie się automatycznie.

Preferencyjne stawki

Podobny system działa również na płatnym odcinku A4. "Na tablicach elektronicznych VMS zainstalowanych nad naszą autostradą wyświetlamy komunikaty ostrzegające przed płatnościami gotówkowymi i zachęcające do używania kart płatniczych bądź przejścia na automatyczne metody płatności" - poinformowało biuro prasowe spółki Stalexport, która zarządza płatnym odcinkiem autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem.

Od początku tego roku spółka zdecydowała się na wprowadzenie preferencyjnych stawek dla kierowców korzystających z automatycznych sposobów płatności: A4Go, Autopay lub Telepass. Stawki miały obowiązywać przynajmniej do końca marca. W połowie marca poinformowano jednak o przedłużeniu tego terminu do 30 czerwca 2020 roku.

Kierowcy, którzy skorzystają z automatycznych metod płatności, zaoszczędzą, w zależności od kategorii pojazdu, od 3 do 5 złotych na każdej bramce.

Rękawiczki oraz kurtyny powietrzne

Podróżni mogą również dostrzec zmiany na placach poboru opłat.

"Przyciski do wydawania biletów są poddawane regularnej dezynfekcji. Dodatkowo uruchomiona została funkcja automatycznego wydawania biletów na wjeździe na autostradę. Aktualnie automatyczne wydawanie biletów działa na wybranych bramkach w Rusocinie i Nowej Wsi, jednocześnie trwają prace nad wprowadzeniem tego rozwiązania na pozostałych placach" - poinformowała Kordecka

Takie rozwiązanie funkcjonuje również na A2. "Automaty wjazdowe na odcinku Autostrady Wielkopolskiej Świecko - Gołuski same wydają bilety wjazdowe, bez konieczności dotykania przycisków" - poinformował tvn24bis.pl Robert Stankiewicz ze spółki Autostrada Wielkopolska.

Jak dodał, w punktach kasowych zalecono stosowanie kurtyn powietrznych uniemożliwiających wymianę powietrza z zewnątrz.

Kurtyny powietrza zainstalowano również na A4. "W każdej kabinie są płyny dezynfekcyjne, chusteczki suche oraz nawilżane. Płyny dezynfekcyjne są dostępne również w pomieszczeniach budynków placów poboru opłat w Mysłowicach i w Balicach. Mamy także kurtyny powietrzne zainstalowane nad oknami kabin poboru opłat, które zapobiegają dostawaniu się powietrza przez okna do wnętrza kabin" - poinformował zarządca odcinka między Katowicami a Krakowem.

Ponadto, inkasenci poinstruowani zostali o konieczności wystawiania czytników kart bezstykowych na zewnątrz kabin, dzięki czemu możliwe jest samodzielne użycie karty przez kierowcę.

Według zapewnień spółek pracownicy zostali wyposażeni również w rękawiczki jednorazowe.

To niejedyne działania podejmowane przez zarządców. Robert Stankiewicz ze spółki Autostrada Wielkopolska poinformował, że infolinia dla kierowców została wyposażona w instrukcje postępowania w razie kontaktu osoby, która źle się poczuje na autostradzie i będzie potrzebowała pomocy w związku z objawami choroby.

Dodatkowo - jak zapewnił - wszystkie toalety na wszystkich MOP od Świecka aż po Konin zostały zdezynfekowane przez specjalistyczną firmę sprzątającą. Wywieszono również instrukcje, jak skutecznie myć ręce.

Autor: Mateusz Bednarczyk/ToL / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN Turbo

Pozostałe wiadomości