Moto

Co z przedłużeniem ważności prawa jazdy? Ministerstwo wyjaśnia

Moto

ShutterstockTermin ważności prawa jazdy został przedłużony

Wszystkie prawa jazdy, których termin upłynął w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii pozostaną ważne - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. Wynika to z nowelizacji ustawy o rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało w komunikacie, że w ramach nowelizacji, która weszła w życie 18 kwietnia, przyjęto rozwiązania polegające na przedłużeniu wszystkich dokumentów, uprawnień i szkoleń.

"Oznacza to, że wszystkie te dokumenty, uprawnienia i szkolenia, których termin upłynął w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii pozostaną ważne i będą ważne także w okresie 60 dni od daty zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii" - czytamy.

Ważność prawa jazdy

MI zaznaczyło, że po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii w ciągu 60 dni trzeba będzie wszystkie zaległe badania i szkolenia wykonać lub odnowić, a terminy ważności dokumentów przedłużyć.

Na liście znalazły się:

- prawa jazdy (w tym zagranicznego prawa jazdy); - pozwolenia na kierowanie tramwajem; - zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub pojazdem przewożącym wartości pieniężne; - świadectwa kierowcy; - legitymacji instruktora nauki jazdy; - legitymacji egzaminatora; - zaświadczenia o wpisie do ewidencji instruktorów techniki jazdy (świadectwa instruktora techniki jazdy); - uprawnień do kierowania pojazdami, - wpisu w prawie jazdy kodu 95 potwierdzającego uzyskanie kwalifikacji wstępnej, kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej albo ukończenie szkolenia okresowego.

Zawieszone jest też wykonywanie szkoleń okresowych w transporcie drogowym.

Badania okresowe dla kierowców

Dodatkowo, jak wskazał resort, zgodnie z przepisami ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, zostały wprowadzone ułatwienia w badaniach okresowych dla kierowców zawodowych. "Kierowcy wykonujący przewozy drogowe nie są zobowiązani do przechodzenia i dostarczania okresowych badań lekarskich i psychologicznych do pracy na stanowisku kierowcy. Po odwołaniu staniu epidemii kierowcy będą musieli odbyć te badania w terminie 60 dni od daty odwołania stanu epidemii" - czytamy.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości