TVN24 Biznes | Moto

Większe zapasy aut przez pandemię. "Warto śledzić akcje promocyjne"

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Nawet 1000 złotych kary za brak rejestracji samochodu
Nawet 1000 złotych kary za brak rejestracji samochoduTVN Turbo
wideo 2/5
TVN TurboNawet 1000 złotych kary za brak rejestracji samochodu

Pandemia wywołana przez koronawirusa sprawiła, że powstały większe niż zwykle zapasy samochodów u dealerów motoryzacyjnych - twierdzi Dariusz Balcerzyk z Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Dodaje, że upusty na zakup aut będą zaczynać się od około 10 procent dla marek popularnych, a w segmencie premium mogą sięgać 20-30 procent.

Jak wskazał ekspert Samaru, przełom roku to okres tradycyjnych wyprzedaży aut z kończącego się rocznika. Sprzedawcy zachęcają klientów do zakupu nowego samochodu.

- Dealerzy napędzają sprzedaż w ostatnich miesiącach roku, a wyprzedaże trwają zwykle jeszcze do końca pierwszego kwartału roku następnego, a czasem nawet i dłużej - wskazał. Nierzadko zdarza się, że w ofercie sprzedażowej dealerów znajdują się auta sprzed dwóch lat - zaznaczył.

Według eksperta 2020 rok, ze względu na pandemię wywołaną przez koronawirusa, był wyjątkowy dla rynku nowych samochodów. Epidemia i związane z nią zamknięcie salonów dealerskich oraz fabryk samochodów zaburzyły w znacznym stopniu zakładane jeszcze pod koniec 2019 roku cele sprzedażowe.

Większe zapasy

- Taka sytuacja doprowadziła między innymi do powstania sporych, większych niż zwykle, zapasów aut u dealerów - wyjaśnił.

- Co więcej, z początkiem 2021 roku weszła w życie nowa norma Euro 6d FCM, zobowiązująca producentów do wyposażania samochodów w urządzenia monitorujące zużycie paliwa lub energii elektrycznej. Pojazdy, które nie są w nie wyposażone, nie mogą być już rejestrowane, o ile nie znalazły się w puli tzw. końcowej partii produkcji - dodał.

Jak wyjaśnił, w przypadku aut osobowych okres ten wynosi najczęściej rok i obejmuje pulę 10 proc. samochodów ulokowanych przez producenta na rynku w ciągu 12 miesięcy poprzedzających datę zmiany normy emisji.

Według Balcerzyka ubocznym nowej normy od tego roku było wzmożenie w końcu ub. roku wyprzedaży, a także wzrost samorejestracji aut przez dealerów. - Samochody zarejestrowane przez nich w grudniu 2020 roku, trafią do sprzedaży w bieżącym roku, ale już jako używane, a więc prawdopodobnie z niższymi cenami - wskazał.

"Warto śledzić akcje promocyjne"

- Jak bardzo niższymi? Tu nie ma reguły, wiele zależy od marki auta, modelu, wersji i wyposażenia - dodał. Wskazał, że w przypadku marek popularnych rabaty oscylują w okolicach 10 proc., większe upusty można uzyskać w markach premium. - Tu sięgać one mogą nawet do 20-30 procent - podał.

Jak podkreślił, upust zależy też od liczby aut, które chcemy kupić (przy czym zakupy flotowe rządzą się własnymi prawami rabatowymi), a także od desperacji sprzedawcy, by pozbyć się konkretnego samochodu.

- Warto zatem śledzić akcje promocyjne poszczególnych firm, to podczas nich padają czasem w materiałach promocyjnych konkretne kwoty upustów (od kilku nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych), a także negocjować ostateczną cenę - zaznaczył.

Ekspert dodał, że nawet jeśli nie uzyska się oczekiwanego rabatu w gotówce, to pozostaje jeszcze walka o dodatkowe wyposażenie w ramach ustalonej ceny.

Z danych IBRM Samar wynika, że sprzedaż w 2020 roku w Polsce samochodów o DMC do 3,5 ton przekroczyła 488 tys. sztuk, co oznacza spadek o 21,98 proc. w stosunku do roku 2019.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości