Moto

"COVID-19 dotknął importerów". To może być najgorszy miesiąc od blisko 16 lat

Moto

[object Object]
Morawiecki: od 20 kwietnia zdejmujemy pewne obostrzeniatvn24
wideo 2/3

W pierwszych dziesięciu dniach kwietnia zarejestrowano 9667 używanych samochodów pochodzących z importu. Oznacza to spadek o 71,6 procent w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem - podał Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Samar przeprowadził analizę na podstawie danych pozyskanych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Wynika z nich, że spadek o 64 procent zanotował również rynek nowych samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.

Import samochodów

Jak powiedział Dariusz Balcerzyk z Instytutu Samar, import "nurkuje" od połowy marca, od kiedy ruch na granicach zaczął odbywać się na nowych zasadach, czyli faktycznie zamarł. - Jednocześnie pojawiły się nowe wytyczne, dotyczące pracy urzędów komunikacyjnych, dla których priorytetem stały się rejestracje nowych samochodów - dodał. - Efekt jest taki, że COVID-19 dotknął importerów samochodów używanych w największym stopniu - skwitował. Jak podkreślił Balcerzyk, w 2020 roku, podobnie jak w 2019, w pierwszej dekadzie kwietnia było po 8 dni roboczych, więc dane są "jak najbardziej porównywalne". W ocenie Samar, o tym jak drastyczny jest odnotowany spadek, świadczą rejestracje w przeliczeniu na jeden dzień roboczy. W styczniu i lutym br. na dzień roboczy pracy urzędu przypadały niemal 4 tysiące rejestracji używanych aut, w kwietniu to zaledwie 1208 sztuk.

Zdaniem eksperta, trudno przewidzieć, jak zachowa się rynek w kolejnych dniach czy miesiącach, ale wszystko wskazuje na to, że liczba rejestracji samochodów używanych pochodzących z importu nie przekroczy 30 tysięcy sztuk w kwietniu br. Trend 30-dniowy już spadł poniżej tego poziomu. Ostatnio tak niski wynik (dokładnie 26 737 sztuk) rynek odnotował w maju 2004 roku, w pierwszym miesiącu obecności Polski w Unii Europejskiej. Biorąc pod uwagę poszczególne województwa, w pierwszej dekadzie kwietnia największy spadek rejestracji samochodów używanych wykazały województwa małopolskie i warmińsko-mazurskie po 78 procent, natomiast najmniejszy - województwo wielkopolskie o 62 procent, które z wynikiem 29,6 tysiąca sztuk pozostaje liderem w skali kraju - podał Instytut.

Autor: mb/ToL / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości