Koronawirus a badanie techniczne auta. Oto zalecenia

TVNSą zalecenia dla stacji kontroli pojazdów

Czy w najbliższych dniach możliwe będzie wykonanie bez przeszkód badania technicznego pojazdu? To pytanie, które zadaje sobie część kierowców. Ministerstwo Infrastruktury na razie nie planuje ograniczeń w funkcjonowaniu stacji kontroli pojazdów. Resort przygotował jednak "wykaz dobrych praktyk" w tej sprawie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Badanie techniczne jest obowiązkowe, aby pojazd mógł być dopuszczony do ruchu. Odbywają się one w stacjach kontroli pojazdów.

Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów poinformowała jednak, że w związku z szerzącą się pandemią COVID-19, napływają sygnały od przedsiębiorców z pytaniami, czy funkcjonowanie stacji kontroli pojazdów będzie zawieszone lub ograniczone.

W związku z tym Izba zwróciła się w tej sprawie do Departamentu Transportu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury. Z uzyskanej odpowiedzi wynika, że obecnie nie jest planowane zawieszenie funkcjonowania stacji kontroli pojazdów.

Koronawirus a badanie techniczne

Ministerstwo Infrastruktury we współpracy z Izbą oraz Instytutem Transportu Samochodowego przygotowało jednak "wykaz dobrych praktyk", które rekomenduje, żeby zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa:

1. Ograniczyć do minimum kontakt użytkownika pojazdu z diagnostą.

2. Jeśli to możliwe, użytkownik pojazdu powinien w nim pozostać i wykonywać polecenia diagnosty związane z wykonywaniem badania.

3. Zaleca się, aby w miarę możliwości opłaty za badania techniczne były wnoszone w formie bezgotówkowej.

4. Jeśli kilku użytkowników oczekuje na badanie techniczne, powinni zostać w swoim pojeździe.

5. Jeśli zostanie zaobserwowany zły lub podejrzany stan zdrowia, należy postępować zgodnie z wytycznymi ministra zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

Ministerstwo zwróciło także uwagę, że to pracodawca powinien zapewnić i zorganizować takie warunki pracy, aby były one bezpieczne dla pracowników, uwzględniając zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego.

Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów w komunikacie zamieszczonym na stronie zaznaczyła, że "ze względu na to, że sytuacja jest dynamiczna, w przyszłości może zapaść decyzja o zamknięciu stacji kontroli pojazdów oraz innych punktów które obecnie funkcjonują".

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości