TVN24 Biznes | Moto

Sprawdź za darmo światła w samochodzie. Blisko 1300 miejsc na liście

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Rzecznik ITS o oświetleniu pojazdów
Rzecznik ITS o oświetleniu pojazdówBRD KGP/ITS, Shutterstock
wideo 2/6
BRD KGP/ITS, ShutterstockRzecznik ITS o oświetleniu pojazdów

W sobotę w blisko 1300 miejscach w całym kraju można bezpłatnie sprawdzić światła w pojeździe. Wszystko w ramach kampanii "Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo", zainicjowanej przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z Instytutem Transportu Samochodowego.

- Stan oświetlenia pojazdów budzi wiele zastrzeżeń. Badania ITS-u wskazują, że tylko procent samochodów ma właściwie ustawione światła. Utwierdzają nas w tym przekonaniu również wyniki poprzednich edycji kampanii, jak i testy drogowe, jakie w poprzednich latach wykonywaliśmy wspólnie z Komendą Stołeczną Policji. Co więcej, 4 z 10 najczęstszych przyczyn negatywnego wyniku na przeglądzie technicznym dotyczą właśnie świateł - wskazał Mikołaj Krupiński, rzecznik prasowy ITS.

To zwłaszcza jesienią, gdy pogarsza się widoczność, światła pojazdu nabierają szczególnego znaczenia. Prawidłowe działanie świateł jest uwarunkowane, poza ich ogólnym stanem technicznym, właściwym ustawieniem ich wysokości, prawidłowym rozkładem granicy światła i cienia oraz natężeniem emitowanego światła.

Kampania "Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo" ma na celu zwrócenie uwagi kierujących na zagrożenia związane z nieprawidłowym oświetleniem pojazdów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kontrola świateł pojazdów

Wymienione elementy często wymagają profesjonalnej oceny i dlatego, w ramach prowadzonej kampanii, odbędą się ogólnopolskie "dni otwarte" na stacjach kontroli pojazdów. Na liście znajduje się 1273 stacji diagnostycznych w całym kraju.

ZOBACZ LISTĘ STACJI DIAGNOSTYCZNYCH

To stacje diagnostyczne funkcjonujące m.in. pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego, zrzeszone w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów, należących do Polskiego Związku Motorowego, jak też inne stacje, które zgłosiły chęć uczestnictwa w kampanii.

"Dni otwarte" na stacjach kontroli zaplanowano: 23 października, 6 listopada, 20 listopada oraz 4 grudnia tego roku. W tych dniach kierowcy będą mieli możliwość darmowego sprawdzenia świateł pojazdów.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości