TVN24 Biznes | Moto

Kontrola świateł pojazdów, zatrzymano dowody rejestracyjne. Wspólna akcja policji i ITS-u

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb
Źródło:
TVN Turbo, TVN24 Biznes
Kontrola świateł pojazdów
Kontrola świateł pojazdówTVN Turbo
wideo 2/4
TVN TurboKontrola świateł pojazdów

Zatrzymanie dowodów rejestracyjnych i konieczność wymiany lamp. Tak dla części kierowców zakończyły się kontrole świateł prowadzone przez policję wspólnie z Instytutem Transportu Samochodowego. Aby uniknąć nieprzyjemności warto regularnie sprawdzać światła w pojeździe. W sobotę bezpłatnie można to zrobić w blisko 1300 miejscach w całym kraju. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

W okresie jesienno-zimowym, gdy pogarsza się widoczność, światła pojazdu nabierają szczególnego znaczenia. Prawidłowe działanie świateł jest uwarunkowane, poza ich ogólnym stanem technicznym, właściwym ustawieniem ich wysokości, prawidłowym rozkładem granicy światła i cienia oraz natężeniem emitowanego światła.

Dlatego Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z Instytutem Transportu Samochodowego zainicjowały kampanię "Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo". W ramach kampanii zaplanowano również kontrole na drogach. Do tego używany jest komputerowy analizator świateł potrafi wychwycić szereg nieprawidłowości, mierzy każdy parametr, w każdych warunkach.

- Nie potrzebujemy do tego także warunków laboratoryjnych, możemy to także realizować w warunkach ruchu drogowego - wyjaśnił Mikołaj Krupiński, rzecznik prasowy Instytutu Transportu Samochodowego.

O tym, że źle ustawione światła przeszkadzają w jeździe wiedzą sami kierowcy. - Często samochody z naprzeciwka rażą, często wieczorem, jeszcze jak deszcz jest, to oślepiają strasznie - wskazał jeden z nich, którego samochód zatrzymano do kontroli. Część kontroli zakończyła się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych i koniecznością wymiany lamp.

Kontrola świateł pojazdów

W sobotę, 4 grudnia w blisko 1300 miejscach w całym kraju można bezpłatnie sprawdzić światła w pojeździe.

W ramach powyższej kampanii zaplanowano ogólnopolskie "dni otwarte" na stacjach kontroli pojazdów. W akcji biorą udział stacje diagnostyczne funkcjonujące m.in. pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego, zrzeszone w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów, należących do Polskiego Związku Motorowego, jak też inne stacje, które zgłosiły chęć uczestnictwa w kampanii.

ZOBACZ LISTĘ STACJI DIAGNOSTYCZNYCH

Sobota, 4 grudnia jest ostatnim "dniem otwartym" w ramach tegorocznej kampanii.

Autor:mb

Źródło: TVN Turbo, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN Turbo

Pozostałe wiadomości