Konfiskata auta za jazdę po pijanemu. Jest decyzja prezydenta w sprawie ustawy

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Marek Konkolewski o konfiskacie samochodu za jazdę po pijanemu
Marek Konkolewski o konfiskacie samochodu za jazdę po pijanemuTVN24
wideo 2/6
TVN24Marek Konkolewski o konfiskacie samochodu za jazdę po pijanemu

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu karnego, która wprowadza konfiskatę aut pijanych kierowców - wynika z komunikatu Kancelarii Prezydenta RP.

Nowelizacja Kodeksu karnego trafiła do prezydenta w połowie listopada po tym, jak Sejm odrzucił weto Senatu ws. tych przepisów.

Czytaj także: Bezwzględne dożywocie, nowy typ przestępstwa. Prezydent podpisał reformę Kodeksu karnego

Konfiskata auta z podpisem prezydenta

Nowelizacja zakłada m.in. konfiskatę pojazdu prowadzonego przez pijanego kierowcę lub równowartości takiego pojazdu. Przepadek auta ma być stosowany w przypadkach, gdy kierowca ma co najmniej 1,5 promila lub jeśli spowodowuje wypadek przy zawartości co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi lub też w sytuacji recydywy.

Za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci, nietrzeźwemu sprawcy wypadku będzie można wymierzyć do 16 lat pozbawienia wolności.

Jak przypomniała Kancelaria Prezydenta zasadniczo w nowelizacji przewidziano trzymiesięczną vacatio legis, jednak z wyłączeniem niektórych przepisów, w tym właśnie regulacji dotyczących obligatoryjnego przepadku pojazdu mechanicznego albo jego równowartości - które wejdą w życie po upływie roku od dnia ogłoszenia ustawy.

"Nie tędy droga. Konfiskata tak, ale fakultatywna"

Sprawę nowych przepisów komentował kilkanaście dni temu w TVN24 Marek Konkolewski, ekspert do spraw ruchu drogowego, były policjant. - Konfiskata samochodu - jak najbardziej tak, trzeba wydać bezpardonową walkę tym, którzy pod wpływem alkoholu kierują samochodem. Natomiast to powinien być oręż w rękach sądów powszechnych i stosowany fakultatywnie - stwierdził.

W jego ocenie "przedstawiciele resortu sprawiedliwości, urzędnicy, parlamentarzyści partii rządzącej zastępują powoli sądy powszechne i nakazują sądom powszechnym, jak mają działać, jak mają postępować wobec pijanych kierowców, stosując obligatoryjne środek karny w postaci konfiskaty pojazdów". - Nie tędy droga. Konfiskata tak, ale fakultatywna - podkreślił Konkolewski.

Czytaj więcej: Konfiskata auta za jazdę po pijanemu. Były policjant komentuje

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: DarSzach / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości